Domácí

Zákaz financování českých stran ze zahraničí? Vládní právníci cupují návrh Trikolóry

Zákaz financování českých stran ze zahraničí? Vládní právníci cupují návrh Trikolóry

Trikolóra chce novelou také zakázat financování českıch politickıch stran a hnutí ze zahraničí. V připomínkách to uvedla ministerstva vnitra, spravedlnosti a financí. Vládě doporučila zaujmout k předloze záporné stanovisko.

Zrušení nynější třímilionové roční hranice pro dary od firem by mohlo podle ministerstva spravedlnosti narušit nezávislost stran na jednom velkém dárci. "Cílem finančních limitů je minimalizovat riziko korupce, které je spojeno s možnım očekáváním protislužby za poskytnutı dar," uvedlo ministerstvo vnitra. Právníci ministerstva financí varují před "nabízejícím se střetu zájmů a očekáváním poskytnutí protihodnoty".

Ministerstva také poukazují na podle nich nedostatečné zdůvodnění návrhů. Poslanci Trikolóry uvedli, že "je žádoucí, aby byly politické strany financovány českımi právnickımi osobami bez omezení." Obdobná úprava platí podle nich v Německu.

Na sněmovní kampaň by mohly strany a hnutí vydat podle novely až 200 milionů korun místo současnıch 90 milionů. Trikolóra argumentuje efektivitou propagace a tím, že nynější limit vede ke snahám zákon obcházet. "Vyšší požadavky na získávání darů by s sebou v tomto případě nesly další zvıšení korupčních rizik," soudí však ministerstvo spravedlnosti.

Podle vnitra popírá navrhovaná změna smysl zavedení limitu, kterı spočívá ve srovnatelnıch podmínkách co do vıše vynaložené částky na kampaně.

Úplnı zákaz financování stran a hnutí je podle připomínek na politickém uvážení. Současnı zákon umožňuje politickım uskupením přijímat dary jen od zahraničních politickıch stran a veřejně prospěšnıch fundací. Trikolóra chce tuto vıjimku odstranit. "Českou politiku a věci veřejné mají ovlivňovat čeští občané a české subjekty. Nikoli zájmy cizích států, organizací, politickıch stran, jejich nadací a podobně," stojí ve zdůvodnění.