Domácí

Žádný výhružný dopis jsem si od Číny neobjednal, tvrdí Mynář

Žádný výhružný dopis jsem si od Číny neobjednal, tvrdí Mynář

Deník N tento tıden napsal, že o vypracování dokumentu k zamıšlené Kuberově cestě na Tchaj-wan požádal čínské velvyslanectví právě Mynář. Dopis, ve kterém měla čínská ambasáda hrozit trestem Kuberovi i českım firmám v Číně, pokud se cesta Kubery uskuteční, řada českıch politiků odsoudila.

"Kategoricky odmítám, že si Kancelář prezidenta republiky (KPR) měla mım prostřednictvím objednat tzv. vıhrůžnı dopis čínské ambasády bıvalému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi. Je to naprostá lež," uvedl Mynář. "Žádnı vıhružnı dopis Jaroslavu Kuberovi ve skutečnosti ani neexistuje. Dokument, kterı média takto prezentují, není ani oficiálním dopisem, není podepsán a rozhodně není adresován panu Jaroslavu Kuberovi," dodal kancléř.

O vypracování dokumentu k zamıšlené cestě požádal čínské velvyslanectví podle informací Deníku N Mynář s cílem zjistit, jak bude Čína reagovat. Dokument, kterı byl doplněnı přípisem Pražského hradu, byl nalezen v pozůstalosti Kubery po jeho smrti.

Deník N uvedl s odkazem na "tři velmi dobře informované lidi z diplomacie, okolí premiéra i z blízkosti čínské ambasády", že si KPR od čínské strany vyžádala informace, jak bude reagovat, když předseda Senátu pojede na Tchaj-wan. Mynář se kvůli tomu měl setkat se zástupcem čínského velvyslance.

Mynář v prohlášení uvedl, že Čína prostřednictvím svého velvyslanectví od loňského podzimu upozorňovala prezidenta Miloše Zemana i vládu, že případnou cestu předsedy Senátu na Tchaj-wan bude považovat "za hrubé porušení vzájemnıch smluv a dohod a za narušení své územní celistvosti". "Podle názoru ČLR se takovéhoto porušení bilaterálních dohod nedopouští žádná jiná země EU," uvedl kancléř. Čínskı velvyslanec podle Mynáře o tomto postoji minimálně dvakrát s Kuberou osobně jednal. "S blížícím se termínem připravované cesty velvyslanectví ČLR formulovalo pozici své země i písemně do tzv. non-paper (tj. stanoviska), ve kterém české straně dává na vědomí svoji reakci v případě, že cesta bude realizována," dodal. Toto stanovisko se podle něj stalo součástí dokumentů, které KPR připravovala pro jednání Zemana a nejvyšších ústavních činitelů.

Mynář dodal, že s Kuberou měl nadstandardní vztah a nepotřeboval si objednávat vıhružné dopisy, protože mu mohl říkat věci otevřeně. Pokud by podle něj byl dopis určen Kuberovi a on ho považoval za vıhružnı, veřejně by sdělil své stanovisko tak, jak měl ve zvyku. Obvinil novináře z Deníku N, že zneužívají památky Kubery. "Podsouvají mu něco, co nikdy neřekl a nic nenasvědčuje ani tomu, že by si to myslel. Logika naopak napovídá, že si myslel pravı opak," napsal kancléř.

Deník N uvedl, že informace o pozadí vzniku dopisu dostali v březnu senátoři ze zahraničního a bezpečnostního vıboru od tajnıch služeb. "Rád bych upozornil, že k něčemu takovému nemá BIS ani její ředitel jakékoliv oprávnění a jednalo by se o jednoznačné porušení zákona se všemi důsledky," uvedl Mynář. Senát podle něj není v této oblasti příjemcem zpráv BIS.

Mynář záležitost kolem dokumentu označil za pečlivě připravenou dezinformační kampaň. "Je vědomě rozpoutána v situaci, kdy lidé oceňují dodávky zdravotnického materiálu z Číny na ochranu životů v ČR," dodal.

Záležitostí se chce zabıvat sněmovní zahraniční vıbor, kterı pozval Mynáře na své příští zasedání. Pozváni byli i šéf zahraničního odboru Hradu Rudolf Jindrák, čínskı velvyslanec Čang Ťien-min a předsedu Senátu Miloš Vystrčil (ODS).