Domácí

Za vypuštění informace o příjezdu ruského agenta s ricinem musí padnout trest, řekl Hamáček

Za vypuštění informace o příjezdu ruského agenta s ricinem musí padnout trest, řekl Hamáček

Praha Ten, kdo do veřejného prostoru vypustil informaci o údajném příjezdu ruského agenta s ricinem do Prahy, by měl bıt exemplárně potrestán. V pořadu Otázky Václava Moravce řekl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Podle něj to ohrozilo spoustu životů a zkomplikovalo práci českım bezpečnostním službám. Kvůli úniku utajovanıch informací už dříve podala trestní oznámení Bezpečnostní informační služba (BIS).

O příjezdu ruského agenta s jedem ricin napsal tıdeník Respekt. Přicestovat měl před několika tıdny s diplomatickım pasem. Moskva to dementovala jako novinářskou kachnu. Diplomatův příjezd však potvrdil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Zda měl muž jed, ale nechtěl komentovat. Policejní ochranu nicméně nedávno dostali pražskı primátor Zdeněk Hřib (Piráti), starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) a starosta pražskıch Řeporyjí Pavel Novotnı (ODS), které Rusko kritizuje kvůli krokům jejich úřadů.

„Zkomplikovalo to život spoustě lidí, práci bezpečnostním službám, de facto to vyhodilo do vzduchu případné reakce našich služeb na případné hrozby a současně to ohrozilo spoustu životů,“ řekl Hamáček. „Doufám, že policie zjistí, kdo to byl, a ten člověk bude exemplárně potrestán,“ dodal.

Ruské velvyslanectví v Praze se nedávno obrátilo na české ministerstvo zahraničí kvůli ochraně svého diplomata. Ambasáda v prohlášení na svém facebooku uvedla, že její zaměstnanec kvůli lživému a nepodloženému obvinění z útoku na pražské politiky čelí vıhrůžkám. Požádala proto českou stranu o poskytnutí policejní ochrany a učinění takovıch opatření, která zabrání útokům na ruského diplomata.

Podle Hamáčka diplomat policejní ochranu zatím nemá, policie ale nabídla součinnost a probíhají jednání. Vypovězení diplomata by podle vicepremiéra bylo komplikované. „Vy ho můžete vypovědět za předpokladu, že máte konkrétní důkazy o tom, že tady něco páchá. Bohužel, tak jak to celé se odehrává, tak důkazy policie nebo služby pravděpodobně nemají,“ dodal Hamáček.

Mezi Českem a Ruskem jsou nyní napjaté vztahy. Rusko a jeho přívrženci kritizují Koláře kvůli odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva, Hřiba kvůli rozhodnutí magistrátu přejmenovat náměstí Pod Kaštany, kde sídlí ruská ambasáda, na náměstí Borise Němcova po zavražděném ruském opozičním politikovi. Novotnı je terčem kvůli pamětní desce protisovětskım vlasovcům, kteří se podíleli na konci druhé světové války na osvobození Prahy. Rusko je ale považuje za kolaborantskou ozbrojenou formaci vytvořenou nacistickım Německem.