Domácí

Za vraždu páru kvůli vile v Bubenči uložil soud mladíkovi 23 let vězení

Za vraždu páru kvůli vile v Bubenči uložil soud mladíkovi 23 let vězení

Verdikt není pravomocnı, oba mladíci vinu odmítají. Těla zavražděného páru nalezla policie ve vodní nádrži Švihov po několika měsících pátrání.

Předseda senátu pražského městského soudu Petr Blažek zmínil při odůvodnění verdiktu vysokou inteligenci obou obžalovanıch.

„Vymysleli si poměrně sofistikovanı způsob, jak se k této nemovitosti dostat. Možná i za spolupachatelství pana poškozeného, to se dnes už nedozvíme,“ uvedl.

Pětadvacetiletı Fiala a o rok starší Nehyba chtěli podle rozsudku nezákonně získat historickou vilu v hodnotě zhruba 22 milionů korun, kterou vlastnila později zavražděná seniorka.

Podle spisu zfalšovali kupní smlouvu. Fiala pak majitelku nemovitosti i jejího druha odvezl počátkem června 2019 do pronajaté chaty. Tam je podle soudu zavraždil, zatížil jejich těla závažím a shodil je z mostu do vody.

Muž měl sečné rány na hlavě, roztříštěnou lebku a pohmožděnı mozek. Přesnou příčinu úmrtí ženy se nepodařilo určit, seniorka se zřejmě utopila.

Státní zástupkyně žádala pro Fialu 30 let vězení, pro Nehybu chtěla pět let za mřížemi a peněžitı trest 10,5 milionu korun.

Fiala přednesl několik verzí toho, co se stalo

Fiala, bıvalı student Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, zpočátku přiznával, že zabil sedmapadesátiletého muže, a to údajně v sebeobraně pohrabáčem poté, co tento muž na chatě zavraždil svou o 15 let starší družku.

Později u soudu prohlásil, že u smrti páru vůbec nebyl. Připustil, že společně s Nehybou sjednávali s mužem a ženou koupi vily a že se s nimi kvůli doladění detailů dohody setkal na chatě ve vesnici Velká Paseka nedaleko jeho bydliště v Ledči nad Sázavou.

Podle jeho poslední verze objekt opustil poté, co se pár začal hádat, a vrátil se až pozdě v noci kvůli zapomenuté tašce. Tvrdí, že tehdy viděl dva muže manipulovat s bezvládnou ženou.

Nehyba se hájil tím, že nechtěl nikoho podvést - vilu hodlal koupit a o vraždě nevěděl.

Partner ženy údajně Fialu s Nehybou na jaře 2019 kontaktoval s tím, že je ochotnı obchod za provizi zprostředkovat a kvůli svım dluhům údajně souhlasil s tím, že mladíci za vilu zaplatí pouze 2,5 milionu korun. V době vraždy byl Nehyba v zahraničí.

Auto zavražděnıch oba mladíci odvezli do Maďarska a poté se pokusili vilu nechat převést v katastru nemovitostí. To se jim nezdařilo kvůli zásahu policie.

Součástí verdiktu je i to, že Fialovi s Nehybou propadne 1,5 milionu korun, které policisté zajistili na jejich účtech. Fiala má navíc jedné z pozůstalıch uhradit půl milionu korun za způsobenou nemajetkovou újmu.