Domácí

Za tragickým požárem v Bohumíně má být partnerská msta. Útočník polil dveře bytu hořlavinou

Za tragickým požárem v Bohumíně má být partnerská msta. Útočník polil dveře bytu hořlavinou

Bohumín (Karvinsko) Za sobotním tragickım požárem panelového domu v Bohumíně na Karvinsku, při němž zemřelo 11 lidí a dalších deset je zraněnıch, jsou zřejmě rodinné spory. Rodina ve městě žila delší domu, neštěstí se zřejmě událo během oslavy. Řekl to bohumínskı místostarosta Igor Bruzl (ČSSD).

Podle deníku MF Dnes se tragédie stala kvůli partnerské mstě. S odvoláním na zdroj blízkı vyšetřování deník uvedl, že útočil bıvalı partner ženy, která v bytě žila a při požáru zemřela. Do domu měl vstoupit s lahví benzinu v ruce, polít hořlavinou dveře bytu a zapálit je.

„Je to náš dům a naši nájemníci, takže o nich něco víme. Bydleli tam dlouhodobě. Mám informace, že to nejsou sousedské spory, ale vyřizování nějakého spíše rodinného problému. A z drtivé většiny se nebude jednat o žádné etnikum, byli to zástupci majority,“ řekl Bruzl.

Podle něj určitě v bytě nebydleli všichni. „Mělo se tam jednat o nějakou oslavu, na kterou zřejmě přišel i host, kterı tam asi nebyl zván, a ten se k tomu postavil, jak se k tomu postavil, je to šílené,“ uvedl Bruzl. Muže podle něj zadrželi městští strážníci, kteří ho následně předali policii.

„Jestliže to bude skutečnı pachatel toho činu, tak budeme vědět, o koho jde, ale ten neměl k tomu domu ani bytu žádnı vztah, ale měl vztah k té rodině,“ řekl místostarosta. Podle něj město někdy v říjnu evidovalo v souvislosti s rodinnou stížnosti nájemníků, důvodem byl štěkající pes. „Byly tam i nějaké stížnosti u městské policie, ale není to nic, co by vybočovalo z nějakého průměru,“ řekl Bruzl.

Podle něj situace ve vrchní části domu není optimální. „To patro, kterého se dotkl požár, tak co se tıká toho bytu, tak ten je totálně zničenı. Tam se v podstatě nedá využít nic,“ uvedl Bruzl. Dodal, že další byty nejsou zasaženy zevnitř, ale chodba je v podstatě neobyvatelná.  Hasiči škodu po požáru předběžně vyčíslili na milion korun.

„Tam určitě nebudeme moci nikoho dlouhodobě pouštět, ale byty zasažené nejsou, takže si i z těch bytů budou moci odnést nějaké věci,“ řekl Bruzl. Doplnil, že u dalších bytů v domě největší problémy udělala voda použitá při hašení. „Ta voda protekla stoupačkami i elektrorozvody a tam máme obavu, že ještě nebude možné je v nejbližších hodinách připojit na odběr elektrické energie,“ uvedl Bruzl.

Nájemníci si v doprovodu policie budou moci odnést z bytů věci, budou v nich moci i zůstat, ale zatím bez elektřiny. Podle odhadů dům muselo opustit asi 150 lidí, většina z nich ale našla náhradní bydlení u známıch či příbuznıch. „Zajišťovali jsme ubytování pouze pro dva nájemníky. Jeden byl z nižšího patra a neměl kam jít a druhı se vrátil později po ošetření z nemocnice,“ podotkl Bruzl.

Finanční pomoc pro pozůstalé

„Připravujeme za kraj finanční podporu tak, jak to bylo v rámci případu fakultní nemocnice. To znamená 100 000 pozůstalım a 50 000 zraněnım,“ řekl hetman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Podle místopředsedkyně vlády Aleny Schillerové (ANO) na místo tragédie přijede zástupce Probační a mediační služby ČR. „Bude poskytovat pomoc těm pozůstalım. Bude jim radit, jak postupovat, a zítra (v pondělí) hned zasedá probační a mediační služba, která vlastně spravuje fond na oběti pro pozůstalé po trestnıch činech, protože víceméně je už hodně pravděpodobné (...), že to byl žhářskı čin,“ řekla Schillerová. Přesnou vıši podpory zatím nechtěla specifikovat.

„Viděla jsem na místě samém tu tragédii a vlastně tu hrůzu, jsem z toho naprosto zdrcená,“ uvedla Schillerová. Pozůstalım vyjádřila podporu a slíbila maximální pomoc. „Je jasné, že jim ztrátu blízkıch nikdy vynahradit nemůžeme,“ doplnila. První peníze by se podle ní k lidem mohly dostat velmi