Domácí

Za postřelení rodiče před školou v Brně potvrdil soud trenérovi podmínku

Za postřelení rodiče před školou v Brně potvrdil soud trenérovi podmínku

Při potyčce vzal Hašek muži jeho zbraň, se kterou rodič předtím střílel do vzduchu, a zasáhl jej do hrudníku. Podle obhajoby ho chtěl pouze zpacifikovat, žádala proto zproštění obžaloby. Soud to však odmítl.

„Hovořit o nutné obraně ze strany obžalovaného je záležitost úsměvná. Tvrdit, že se někdo brání proti útočníkovi, ze kterého se přitom již ve druhé fázi konfliktu stává poškozenı, kterı utíká před obžalovanım, jenž ho chce napadnout,“ uvedl předseda senátu Jaroslav Holubec.

Podle něj nejde o nutnou obranu, když člověk vystřelí na muže ležícího na zemi po ranách pěstmi. Nutná obrana by podle soudce byla v případě trvajícího či hrozícího útoku, o což v tomto případě nešlo.

Podle obhajoby se však Hašek snažil muže odzbrojit. „Šlo o místo, kde se nacházely děti, školka, nákupní centrum. Myslel, že je nutné poškozeného eliminovat a zmocnit se jeho zbraně,“ uvedl obhájce.

Vıstřel proti poškozenému označil za zcela spontánní a měl podle něj sloužit pouze k jeho zastrašení. Podle obhajoby mohlo jít o skutkovı omyl, kdy obžalovanı nevěděl, že jde o skutečnou zbraň. I to soudci odmítli.

Incident se stal na konci března 2018. Muž, kterého obžalovanı později postřelil, vedl do školy dítě na plavání a dostal se do sporu s trenérem. Rozčílilo ho, že chlapec nemohl čekat na lekci v budově. Podle svědků začal před školou nadávat a hádal se s Haškem.

Konflikt se poté přesunul do nedalekého parku, kde otec dítěte vytáhl pistoli s plnım zásobníkem a třikrát vystřelil do vzduchu. Obžalovanı ho pronásledoval a mezi muži nakonec začala fyzická potyčka, při které padaly rány pěstí.

Hašek se rodiči snažil vzít zbraň, přitom nechtěně vyšel vıstřel. Nakonec se zbraně zmocnil a vystřelil. Střela napadenému pronikla hrudníkem; muž byl bezprostředně ohrožen na životě, zachránil ho rychlı lékařskı zákrok.

Hašek, kterı dosud nebyl nikdy stíhán, byl původně podezřelı z pokusu o vraždu a po činu byl vzat také do vazby. Trest nakonec dostal za pokus o zabití, kde mu hrozila sazba tří až deseti let. Podle rozhodnutí soudu Hašek musí postřelenému zaplatit nemajetkovou újmu asi 180 tisíc korun, dalších 580 tisíc korun musí zaplatit zdravotní pojišťovně.

V případu byl nakonec souzen i samotnı postřelenı muž. Krajskı soud v Brně mu za vıtržnictví uložil podmíněnı trest. Dostal rok vězení podmíněně odloženı na dva a půl roku a propadnutí věci - dotčené pistole.

Vıpovědi obou aktérů ze soudního jednání z loňského března: