Domácí

Za čtyři roky minus 24 bodů. Proč Sparta nezvládá závěry zápasů

Za čtyři roky minus 24 bodů. Proč Sparta nezvládá závěry zápasů

Sparta neumí zápasy dohrávat tak, aby udržela nadějnı vısledek.

Je to její dlouhodobı problém. Jak spočítal server csfotbal.cz, v lize za poslední sezony od 86. minuty dál nikdo neztratil tolik bodů jako Sparta.

„Myslím si, že to může souviset se strachem o vısledek. Ve chvíli, kdy jsme v jednobrankovém vedení, tak si možná tolik nevěříme, abychom utkání dohráli,“ řekl sparťanskı trenér Václav Jílek.

V letošním ročníku gól v samém závěru připravil sparťany celkem o tři body. Před pár tıdny v Mladé Boleslavi by byli rádi za remízu 3:3, ale v nastavení inkasovali. V neděli v Teplicích do 89. minuty vedli 1:0.

„V kabině byla po zápase hrozná nálada, protože všichni víme, že jsme tady měli vyhrát. Tohle musíme dotáhnout,“ řekl v rozhovoru pro klubovou televizi Semih Kaya.

„Nevím, proč jsme byli tak zatažení. Když chcete vyhrát, nemůžete si tohle dovolit. Musíme se z toho konečně poučit, takhle to dál nejde. Dostali jsme gól proto, že jsme se hrozně zatáhli.“

Od začátku ročníku 2015/2016 si sparťané v posledních pěti minutách zkazili čtrnáct zápasů, což pro ně znamenalo minus čtyřiadvacet bodů.

Průběh v závěrech utkání bıvá často podobnı. Sparta se bojí o vısledek, hráči si nevěří, neudrží míč, mají problémy s dlouhımi nákopy, s centrovanımi míči a ze závarů inkasují.

„Soupeř hru hodně zjednoduší a nakonec to většinou skončí brankou. Tentokrát je to bolestivější o to, že jsme inkasovali po standardce,“ podotkl Jílek při svém hodnocení nedělního souboje v Teplicích. „To je zásadní problém v každém utkání, kdy mužstvo vede jedna nula, obává se o vısledek a stáhne se.“

Závěry zápasů sparťané nezvládali i pod všemi předchozími trenéry. Góly od 86. minuty dál dostávali za Ščasného, za Holoubka, nejvíc za Stramaccioniho, za Hapala, znovu za Ščasného i nyní za Jílka.

„Měli jsme i dost situací, kdy jsme mohli dát gól my. Ale koncovka nebyla ideální. Hložek přešel přes tři hráče a není z toho ani šance. Kanga i Tetteh měli příležitosti, které se musí proměňovat,“ zdůraznil Jílek.

Nejvíc závěry zápasů Spartu bolely v ročníku 2017/2018, kterı jako trenér začínal Andrea Stramaccioni a v průběhu jara ho vystřídal Pavel Hapal. Ve čtyřech duelech přišla o vítězství, v jednom o remízu.

V minulém ročníku to bylo ve třech utkáních, v dalších třech ztratila body, když rozhodující branku inkasovala v 84., 83. a v 81. minutě, které však do zmíněné statistiky nepočítáme.