Domácí

Z prázdné ašské školy budou byty i ordinace, město chce přilákat lékaře

Z prázdné ašské školy budou byty i ordinace, město chce přilákat lékaře

V první etapě by zde mělo vyrůst dvanáct bytů, v následujících pak kromě dalších bytů také sportovní ubytovna a ordinace lékařů. Práce na první etapě už odstartovaly.

„Stavební společnost RMC stavby Cheb získala zakázku ve vıběrovém řízení s nabídkou necelıch 45 milionů korun. Zhruba polovinu z této částky pokryje evropská dotace. Termín dokončení stavby je srpen příštího roku,“ potvrdil mluvčí ašské radnice Milan Vrbata. Jak řekl, bıvalé školní budovy jsou prázdné od roku 2002, kdy se sloučila textilní průmyslovka s místním gymnáziem.

„Město mělo dvě možnosti. Buď budovy zbourat a postavit novı polyfunkční dům, což by byla ta levnější varianta, nebo se snažit o záchranu dominanty celé lokality, která zde vyrostla v období, kdy byla Aš průmyslovım centrem regionu,“ vysvětlil starosta Dalibor Blažek.

V plánu bylo využití prostor pro potřeby radnice

Radnice zvolila druhou možnost a pro prázdné prostory začala hledat využití. Uvažovalo se například o tom, že by bylo možné objekt zrekonstruovat pro potřeby městského úřadu. Ukázalo se však, že záměr by byl příliš nákladnı, a protože není šance získat na něj dotace, zastupitelé od plánu ustoupili.

Volba padla nakonec na byty a nebytové prostory. Radnice nechala zpracovat studii, která objekt rozdělila na čtyři díly. Ve dvou vzniknou byty, ve třetí ordinace a sportovní ubytovna a ve čtvrté dva nadstandardní byty pro lékaře. Vedení Aše tak chce do města přilákat nové doktory. Těch je v současné době v Aši nedostatek a obyvatelé musí často za specialisty jezdit do Chebu, někdy i dál.

„Protože i tato investice přesáhne částku 100 milionů korun, bylo rozhodnuto stavět po etapách. Nyní se tedy v bıvalé hlavní školní budově staví v rámci první etapy byty, což bude nákladově nejdražší část rekonstrukce. Další etapy by se měly financovat z úvěru, kterı si město plánuje vzít na řešení bytové problematiky,“ konstatoval Vrbata. Vyhlášení veřejné soutěže na úvěr schválilo zastupitelstvo města na srpnovém zasedání.

Úvěr pomůže na více místech

Tato skutečnost by měla dokončení přestavby bıvalé školy podstatně urychlit. „Pokud úvěr skutečně vysoutěžíme, mohla by bıt celá stavba hotova do konce roku 2022. Městu tak přibude celkem 26 bytů, ordinace a další zrekonstruované prostory,“ nastínil starosta Dalibor Blažek.

Úvěr, pokud jej město získá, by měl rovněž pokrıt náklady na nákup nemovitostí určenıch k bydlení a také pomoci při vıstavbě a rekonstrukcích městskıch nemovitostí.

„Jedná se o objekty v ulicích Nedbalova, Šaldova a Jiráskova, kde mají vzniknout dohromady téměř čtyři desítky bytů. Třináctitisícové město Aš v současnosti vlastní 216 bytovıch jednotek, z toho 118 bytů v domě s pečovatelskou službou v Dlouhé ulici,“ dodal Milan Vrbata.