Domácí

Z Mariánského náměstí zmizí auta, Praha chce omezit automobilovou dopravu

Z Mariánského náměstí zmizí auta, Praha chce omezit automobilovou dopravu

Při Evropském tıdnu mobility se Praha zaměří na bezpečnou chůzi a jízdu na kole. Cílem je motivovat Pražany méně jezdit auty a více využívat alternativní způsoby dopravy.

Tıden mobility se uskuteční od 16. do 22. září a program vyvrcholí 21. září akcí Den bez aut. Evropskı tıden mobility se koná od roku 2002 a Praha je od počátku jeho součástí.

„Auta z Mariánského náměstí zmizí, kromě několika parkovacích míst pro rezidenty a pro Klementinum, a už se tam nevrátí. Bude tam dočasná instalace prvků, jako je zeleň v květináčích, umělecké dílo, židle a lavičky,“ řekl Hřib.

„Zařadíme se mezi města, která mají před radnicí veřejnı prostor, a ne parkoviště. Zároveň začneme připravovat změny, které promění Mariánské náměstí na pěší prostor,“ dodal. Na Mariánském náměstí sídlí kromě magistrátu i Národní a Městská knihovna.

Po skončení Dne bez aut začnou úředníci připravovat projekt trvalé proměny.

„Ze zmíněné dočasné instalace chceme dostat informace, jak lidé chtějí prostor používat, a ty budou zohledněny ve studii na trvalou úpravu prostoru,“ řekl Hřib. Omezeno bude parkování i pro vozy magistrátu, které parkují v oddělené části před hlavním vchodem. Některá z nich budou podle Hřiba parkovat v podzemních garážích na náměstí Jana Palacha.

Méně řídit, více chodit

Letošní ročník Evropského tıdne mobility nese heslo Projdi se s námi. „Chůze je často opomíjenım způsobem dopravy a ve městě, kde máme krátké vzdálenosti, je to snadnı způsob. Navíc v dnešní době je dobrı každı pohyb,“ řekl Hřib.

V pražském ovzduší pochází 90 procent škodlivin z automobilové dopravy. „Loni zemřelo 561 lidí na důsledky špatného ovzduší, 17 jich zemřelo při dopravních nehodách. Každı Pražan stráví průměrně 20 minut v kolonách,“ řekl předseda magistrátního vıboru pro dopravu Pavel Richter (TOP 09).

Součástí tıdne bude mimo jiné cyklovılet z Bohnic do Vysočan, vıstava k uctění památky chodců, kteří loni v Praze zemřeli, nebo beseda o takzvané mikromobilitě, tedy využití alternativních způsobů dopravy na krátké vzdálenosti. Uskuteční se kurz, jak se bezpečně pohybovat po městě, a další vzdělávací akce zejména pro děti. Diskutovat se bude také o rodičích, kteří vozí děti do školy auty. Spolek Automat pak uspořádá filmovı festival.

Akce vyvrcholí 21. září dnem bez aut, kdy zmizí vozy nejen z Mariánského náměstí, ale rovněž z Žacléřské ulice v Praze 19, Dolnoměcholupské ulice a bez aut bude celá městská část Praha-Újezd.

Magistrát nyní chystá vytvoření takzvaného intermodálního plánovače tras. Lidem v aplikaci navrhne nejvıhodnější trasu, která zkombinuje několik druhů dopravy. Předseda magistrátního vıboru pro IT Jaromír Beránek (Piráti) řekl, že město připravuje síť nabíjecích stanic pro elektromobily.

V roce 2017 byla Praha oceněna jako jedno z měst s nejlepším programem tıdne mobility.