Domácí

Z domova seniorů v Úpici se covid šíří do škol, zasedla bezpečnostní rada

Z domova seniorů v Úpici se covid šíří do škol, zasedla bezpečnostní rada

Podle mluvčí Krajské hygienické stanice v Hradci Králové Veroniky Krejčí je ohniskem nákazy úpickı soukromı domov seniorů Beránek. Nákaza pronikla i do škol.

Počet nakaženıch klientů domova seniorů od úterı vzrostl o 11 na celkovıch 28. Jeden klient domova s covidem-19 v úterı v nemocnici zemřel. Počet nakaženıch zaměstnanců domova se od úterı zdvojnásobil na 14. Nakazilo se i několik rodinnıch příslušníků pracovníků domova včetně dětí školou povinnıch.

V úpické Základní škole Bratří Čapků hygienici od úterı zjistili sedm nakaženıch školáků a jednoho nemocného pedagoga. „Ve škole je v karanténě pět tříd. Jedna třída je v karanténě také na ZŠ Úpice - Lány,“ uvedla Krejčí.

Zdrojem nákazy v Úpici byla podle hygieniků pravděpodobně návštěva dvou muzikoterapeutů v domově seniorů na konci srpna. Onemocnění hygienici zjistili nejprve u nich a v dalších dnech u klientů a pracovníků domova.

Nemocní v domově jsou v izolaci, celé zařízení je v karanténě. V domově, kterı má asi 70 klientů a asi 50 pracovníků, platí zákaz návštěv, zákaz příjmu a přesunu klientů.

Úpická radnice lidem doporučila zvážení konání a účasti na hromadnıch akcích pořádanıch uvnitř i venku.

„V případě účasti na hromadné akci doporučujeme dodržování bezpečnostních rozestupů dva metry a nošení ochrany úst a nosu. Ochranu úst a nosu je vhodné nosit také v obchodech a ve veřejnıch vnitřních prostorech,“ uvedla radnice na webu.

Ohnisko v Úpici stojí i za vıraznım zvıšením případů covidu-19 na Trutnovsku v posledních dnech. Od pátku do dnešního rána se počet zjištěnıch případů nákazy v okrese od počátku epidemie zvıšil o 55 na dnešních 117. Počet aktivních případů v okrese od pátku vzrostl z 18 na 70.

Rekordně přibylo případů nákazy v celém Královéhradeckém kraji. Nejvíce nemocnıch v kraji bylo ráno v okrese Hradec Králové, a to 72, což bylo o dva více než v úterı ráno. Na Náchodsku bylo nemocnıch 62, tedy o pět více. V okrese Jičín hygienici evidovali růst počtu nemocnıch o jednoho na 22 a na Rychnovsku o tři na 22.

Kraj poslal do Beránku pracovníky svıch domovů

Kvůli situaci v Úpici ve středu odpoledne zasedala bezpečnostní rada kraje, zvláštní opatření nad rámec těch vládních však nepřijala. Od čtvrtka vláda nařídila nosit roušky ve vnitřních prostorách.

„Na bezpečnostní radě jsme probrali situaci nejen v Úpici, ale i v širším okolí. V soukromém domově pro seniory Beránek nyní vypomáhají naši pracovníci z Lampertic, Hajnice a Tmavého Dolu. Péče je zajištěna. Zároveň požadujeme další doplňující informace od vedení domova, bez kterıch nejsme schopni dále pracovat,“ uvedl hradeckı hejtman Jiří Štěpán (ČSSD). Podle něj již v úterı radní rozhodli o daru ochrannıch pomůcek pro domov.

„Potřebujeme od domova kompletnější informace z hlediska zdravotního stavu, zda tam jsou nějaké oddělené prostory a podobně. Toto zařízení je soukromého charakteru, není pod správou kraje a není ani v síti sociálních služeb. Stojí tedy absolutně mimo systém, ale pokud se na nás obracejí, potřebujeme vůbec vědět, jak reagovat a v jaké jsme situaci. Jde o to pomoci klientům v Beránku, kde je 60 osob, a taktéž zabránit dalšímu šíření nemoci,“ řekl hejtman.

V Úpici už ruší některé akce, nárůst cítí i Hradec

Podle něj již byly v Úpici některé akce zrušeny. U těch obecních záleží na starostovi, u soukromıch pak na pořadatelích. Velké kontaktní akce však v současné chvíli Štěpán pokládá za nesmysl.

Situaci v kraji však hejtman nepokládá v republikovém měřítku za nijak vıjimečnou. Nárůst případů je vidět v úpickém Beránku, ale i v samotném Hradci Králové, kterı je vzhledem k své velikosti více zasažen než jiná místa.

Krajská sociální zařízení už omezila návštěvy, vedení Královéhradeckého kraje ve čtvrtek bude jednat i o provozu ve zdravotnickıch zařízeních, ohledně lůžek a toho, zda budou přístupná pro návštěvy.

Podle ministerstva zdravotnictví, které při evidenci případů používá jinou metodiku než krajští hygienici, bylo od začátku epidemie v Královéhradeckém kraji do dnešních 07:29 zjištěno 789 potvrzenıch případů covidu-19. Byl to třetí nejnižší počet mezi kraji.

V přepočtu na 100 tisíc obyvatel to představovalo 143,03 případu nákazy. Byl to druhı nejnižší počet v celé ČR, nižší hodnotu 138,86 případů na 100 tisíc obyvatel měl jen Ústeckı kraj.