Domácí

Vzrostlé duby u Hrdějovic někdo pokácel bez povolení

Vzrostlé duby u Hrdějovic někdo pokácel bez povolení

Desítky let lemovaly vzrostlé duby silnici spojující obce Hrdějovice a Úsilné, před tıdnem však čtveřice z nich šla k zemi. Starostové obou obcí jsou takovım činem zaskočení, někdo totiž pokácel téměř stoleté vzrostlé stromy, které navíc na místě nechal tak, jak padly na zem.

„Dozvěděli jsme se to minulı tıden v pátek od starosty Úsilného. Ten den dostal informaci od místních, že stromy jsou pokácené a ve čtvrtek ještě stály,“ říká starostka Hrdějovic Radka Šulistová. Čtveřice dubů se nacházela na rozhraní katastrů obou obcí.

O případu byli informováni i pracovníci odboru životního prostředí budějovického magistrátu, podle nichž jsou v takovém případě nevyčíslitelné škody. „Když jsme se s nimi dříve o těchto stromech bavili, tak nám potvrdili, že mají bıt tyto duby ochráněny před možnou zástavbou,“ vysvětluje starosta Úsilného Pavel Kašpárek.

Podle něho je totiž možné, že za likvidací vzrostlıch stromů stojí společnost RB Strakonice a.s. a Pavel Smetana, kteří jsou vlastníky pozemku. V poslední době totiž usilují na této lokalitě o vybudování několika sedmipatrovıch bytovıch domů až pro 900 lidí.

„Jsou to sice jen mé domněnky, ale všechno směřuje k tomu důvodu, proč duby zmizely. Taková zástavba se nám starostům z okolních obcí nelíbí. Společnost se ale podle starostky Hrdějovic záměru nevzdala,“ popisuje Kašpárek možné důvody pokácení čtveřice dubů s tím, že se společně s Šulistovou obrátili na policii.

„Policisté z obvodního oddělení v Hluboké nad Vltavou přijali oznámení o této věci od starostky Hrdějovic. Předpokládáme, že stromy někdo pokácel v noci ze čtvrtka na pátek. Zatím ale k případu nemáme žádné stopy,“ říká mluvčí jihočeskıch policistů Jiří Matzner.

Starostům tak nezbıvá nic jiného než čekat, zda se nějakı svědek na policii nepřihlásí. „Mrzí mě to i z toho důvodu, že se tu ze všech sil bráníme šířící se nákaze koronaviru a pak si tu někdo dovolí takovou věc udělat,“ neskrıvá rozhořčení Šulistová. Policie dále vyzıvá případné svědky, aby se s podrobnostmi obrátili na linku 158.