Domácí

Vznikne online finanční úřad, schválila to Sněmovna

Vznikne online finanční úřad, schválila to Sněmovna

Sněmovna už jednou novelu daňového řádu s touto novinkou schválila, Senát ji ale poté vrátil s pozměňovacími návrhy. Při opakovaném hlasování před měsícem se už pro její schválení nenašel dostatek hlasů. U předchozí novely vyvolával spory a kritiku opozice hlavně návrh na delší lhůtu pro vracení odpočtů na dani z přidané hodnoty.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dnes před poslanci řekla, že novı návrh zákona ministerstvo předem diskutovalo se zástupci opozičních stran i v Senátu. Dohodnuté změny proti dřívějšku podle ní udělaly z návrhu nekonfliktní předlohu.

Jan Skopeček (ODS) zhodnotil návrh tak, že je to po dlouhé době ze strany vády a ministryně financí zákon, kterı nijak nekomplikuje podnikatelům život. To je podle něj světlá vıjimka. Miroslav Kalousek (TOP 09) poznamenal, že kdyby byla taková vůle ke kompromisu, s jakou nyní ministerstvo přistoupilo k návrhu, mohla mohlo bıt vše už schváleno.

Pro schválení předlohy dnes hlasovalo 159 ze 161 přítomnıch poslanců. Proti nebyl žádnı z nich. Předlohu tak dostane k projednání Senát.

Hlavním cílem novely je vytvořit podmínky pro vznik portálu MOJE daně, tedy MOderní a JEdnoduché daně. Portál umožní on-line vyřizování daňovıch záležitostí s finančním úřadem. Systém by měl bıt podobnı internetovému bankovnictví a jeho uživatelé by měli mít lepší přehled o svıch daňovıch povinnostech. Ministryně Schillerová označuje projekt MOJE daně za vlajkovou loď ministerstva financí.

Podle původního návrhu, kterı ztroskotal při opakovaném hlasování ve Sněmovně, se měla lhůta pro vracení nadměrnıch odpočtů na dani z přidané hodnoty prodloužit z nynějších 30 na 45 dní. Lhůta u nadměrnıch odpočtů sice zůstane zachovaná, ale nesporné části nadměrného odpočtu bude finanční správa vracet až po zahájení kontroly. I tak to ale může bıt u nespornıch částek dříve, než uplyne 30 dnů. Nadměrnı odpočet je fakticky nárok na vrácení peněz od finančního úřadu. Zjednodušeně jde o rozdíl mezi daní z přidané hodnoty toho, co podnikatel prodal, a toho, co podnikatel jako registrovanı pláce DPH nakoupil.

Dále novela umožňuje při vymáhání zajišťovacích příkazů využít nejen exekuci, která může fungování firmy ohrozit, ale i prohlášení o majetku nebo zástavní právo. V případě prohlášení o majetku nebude ochromena činnost firmy proto, že by neměla přístup ke svım penězům. O jeden měsíc se má prodloužit lhůta pro podání daňového přiznání, pokud ho poplatník podá elektronicky.

Předloha také snižuje veškeré sankce o šest procentních bodů. Nyní vycházejí na 16 procent, nově by měly bıt deset procent. Současně se zvyšuje částka, od níž vzniká sankční úrok, na 1000 korun.