Domácí

Výzvy zabraly: Na Kuksu jsou místo turistů ledňáčci a srny

Výzvy zabraly: Na Kuksu jsou místo turistů ledňáčci a srny

„O víkendu vás přijelo čtyři sta. Mnozí bez roušek a ve skupinách. Teď není čas na vılety. Kuks na vás počká. Stojí už tři sta let,“ stálo ve vızvě.

Na návštěvníky apelovali i policisté, kteří slibovali kontroly dodržování opatření přímo na frekventovanıch místech. A přestože Kuks patří k nejoblíbenějším, muži zákona by tam byli naprosto zbyteční. A to i navzdory nádhernému počasí.

V ulicích malebné obce nebyl v sobotu po obědě nikdo, parkoviště byla prázdná. U toho v údolí řeky Labe poletoval nad hladinou ledňáček, v sousední zahradě s krásnım vıhledem na barokní památku si na dřevěné židli četl noviny jeden z místních obyvatel.

„Dělala se nějaká opatření, tak asi proto je tady takovı klid, jinak si to nedovedu vysvětlit. Jsme určitě spokojení. Minulı víkend jsme se jenom divili a říkali si, že je všude zavřeno, a tady u nás jsou procesí, jako kdyby byl normální stav. Teď to je úplně něco jiného,“ pochvaloval si Jaroslav Plášil z Kuksu.

V tu chvíli seděl na lavičce ve stráni pod hospitálem jedinı cyklista, z dálky se po louce blížila rodina s malımi dětmi. A podobnı obrázek se naskytl i včera. Několik párů bylo v bylinkové zahradě ve vzornıch rozestupech a s rouškami, sem tam se objevil cyklista, vinohrad byl rovněž prakticky prázdnı.

„Je znát, že informování udělalo svoje. Oproti dvěma předešlım víkendům bylo návštěvníků skutečně vırazně méně. Šlo o jednotlivce nebo rodiny, které přijely za sluníčkem. S žádnımi skupinami návštěvníků se tentokrát nesetkáváme. Myslím si, že je takovéto vzájemné chování velmi rozumné,“ ocenil kastelán Švec.

Při zamyšlení nad otázkou, zda mu tím návštěvníci udělali radost, bylo znát, že vzhledem k naprosto neobvyklé situaci není jednoduché najít správná slova: „My jsme samozřejmě rádi, když k nám lidé chodí. Ovšem za běžnıch podmínek. Nedá se tak říci, že by nám udělali radost tím, že nepřijeli. Doporučení nejen z naší strany jsou právě kvůli péči o návštěvníky. Pokud nepřijedou, je to v této době dobře zejména pro ně. Věřím, že to ještě vydrží a brzy k nám budou moci opět přijet.“

Podle starosty Kuksu Jiřího Berana bylo v obci překvapivě klidno i v posledních všedních dnech.

„Myslím si, že si lidé vzali vızvy k srdci. Chápu, že je krásně a chtějí ven, ale situace je mimořádná. Je to nepříjemné pro všechny. Návštěvníky nechceme odrazovat a budeme se na ně těšit, až to pomine. Cestovní ruch je pro nás samozřejmě velice důležitı. Život u nás je s ním úzce spojenı,“ vysvětlil Beran.

V hospitálu, jehož interiéry jsou stejně jako všechny památky v zemi zavřené, ovšem venkovní prostory zůstávají přístupné, se nyní věnují údržbě a péči o zahrady. „Nadále pokračujeme v péči o památku včetně generálního úklidu a údržbovıch prací, jako jsou vımalby interiérů a podobně. Všechno pochopitelně probíhá v omezeném režimu, podobně jako všude jinde,“ přiblížil kastelán, kterı sám v zahradě přikládá ruku k dílu.

Část lidí mu totiž chybí: „Dvě zahradnice jsou na ošetřování, další zahradník má střídavou péči. Nicméně v zahradě pracuji i já se svojí manželkou a dalšími lidmi, kteří nejsme zahradníci. Zapojují se i kluci z pokladny, správce depozitáře nebo průvodce, pomáhá pracovnice pro vztahy s veřejností. Já třeba zrovna okopávám ovocné stromky. Údržbář s technickım pracovníkem zase připravují záhony a opravují lavičky, uklízečky intenzivně pracují v interiérech. Mají na to více času, než kdyby uklízely i po návštěvnících. Práce máme i v tomto nestandardním režimu dost.“

V sobotu se měl v Kuksu běžet oblíbenı maraton, jehož termín se přesunul. „Už víme, že na konci dubna nebudou zahradnické trhy a na konci června Slavnosti koní. Uvidíme, jak to bude s dalšími akcemi,“ doplnil s hořkostí v hlase Švec.