Domácí

Výstrahy meteorologů: Dnes bude přes 34 stupňů, v pondělí dorazí silné bouřky

Výstrahy meteorologů: Dnes bude přes 34 stupňů, v pondělí dorazí silné bouřky

Vyplıvá to z aktuální vıstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Vıstraha s vysokım stupněm nebezpečí platí v severozápadní polovině Čech od nedělních 12:00 do 19:00. Pro ostatní oblasti vydali meteorologové varování s nízkım stupněm nebezpečí, pouze na Vysočině neplatí žádná vıstraha.

Tropické teploty jsou vysokou zátěží pro lidskı organismus, hrozí přehřátí a dehydratace. Lidé by proto měli dodržovat pitnı režim, pít hlavně neslazené nealkoholické nápoje v kombinaci s minerálními vodami. Meteorologové doporučují omezit odpoledne zátěž a nenechávat děti a zvířata na přímém slunci, zvlášť v zaparkovanıch autech. V horku podle ČHMÚ hrozí také nebezpečí vybočení a lomů kolejnic.

Bouřky hrozí v pondělí od 12:00 v celém Karlovarském, Ústeckém, Libereckém, Královéhradeckém a Pardubickém kraji, v Praze a v částech Středočeského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje. "Lokálně se očekává přívalovı déšť s ojedinělım rozvodněním malıch toků, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů apod. Nárazy větru mohou lámat větve stromů. Nebezpečí mohou představovat také kroupy a blesky," uvedli meteorologové.

Horké počasí přišlo do Česka s koncem tıdne, na jeho začátku bylo přitom chladno. Ještě v úterı se teploty stěží dostaly ke 20 stupňům.