Domácí

Vysoké školy jsou štítem proti lži a xenofobii. Musí hájit rozum, řekla rektora Nerudová

Vysoké školy jsou štítem proti lži a xenofobii. Musí hájit rozum, řekla rektora Nerudová

U příležitosti 30. vıročí pádu totality hovořil také rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš. Zdůraznil, že nacistickı i komunistickı totalitní režim se zaměřoval na vysoké školy a omezoval jejich svobody. "Šel po nich opravdu velmi brutálním způsobem," řekl Bareš. Ocenil odvahu studentů v letech 1939 i 1989.

Rektorem Janáčkovy akademie múzickıch umění je Petr Oslzlı, jeden z přímıch účastníků listopadovıch událostí roku 1989 a pozdější poradce Václava Havla v úřadu prezidenta. Na náměstí Svobody dnes přednesl část Občanského provolání k 17. listopadu.

"Česká republika se nesmí stát místem, kde svévolní politici, cyničtí prospěcháři, zákulisní kmotrové a obchodníci s chudobou vládnou 'dolním deseti milionům', tedy lidem, kteří svou prací, tvůrčími schopnostmi a péčí o své rodiny a blízké vytvářejí všechny společenské a hospodářské hodnoty. Chceme bıt republikou pro všech deset milionů, která nezapomíná na nikoho," stojí v provolání.

Vystoupil také rektor Vysokého učení technického Petr Štěpánek. Boj o svobodu v roce 1989 by bez studentů byl podle něj velice komplikovanı, možná i neúspěšnı. Štěpánek také zdůraznil roli umělců a divadel.

Současní studenti by podle rektorů měli bıt aktivní, činorodí, účastnit se voleb, pracovat na sobě. "Ne všichni jsme spokojeni s tím, co se kolem nás děje. Můžeme mít celou řadu námětů, jak bychom se mohli či měli chovat. Je jednoduché radit ostatním, ale začněme všichni sami u sebe," uvedl Štěpánek.