Domácí

Vysočina žádá armádu o pomoc kvůli koronaviru, ta zasahovat nebude

Vysočina žádá armádu o pomoc kvůli koronaviru, ta zasahovat nebude

Nákaza se podle hygieniků potvrdila u 20 z 22 klientů domova a u devíti jeho pracovníků. Jedna seniorka, která měla i jiná vážná chronická onemocnění, dnes zemřela v nemocnici. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) uvedl, že nakažení klienti se přesunou do lázní Toušeň.

Břevnické zařízení se zvláštním režimem se stará o lidi s demencemi. Hygienici tam nařídili karanténu do odvolání, nejméně však na 14 dní. Podle náměstka hejtmana Vladimíra Novotného (ČSSD) by armáda mohla pomoci s personálním zajištěním chodu domova, vedení kraje podle něj také prověřuje další možnosti řešení situace. Domov má podle kraje v tuto chvíli dostatek ochrannıch pomůcek včetně respirátorů nejvyšší třídy FFP3.

Do nemocnice byly v sobotu převezeny dvě klientky domova. Úmrtí jedné z nich (ročník 1943) ČTK potvrdila mluvčí havlíčkobrodské nemocnice Petra Černo.

Obyvatelé, kteří zůstali v domově, jsou podle ředitelky Hany Hlaváčkové v celkem dobrém zdravotním stavu. "Noc byla klidná a personál pracuje," řekla ČTK dopoledne.

Přemístění nakaženıch klientů do lázní Toušeň oznámil odpoledne ministr Vojtěch v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Připustil, že situace v domově je složitá. Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková nicméně zpochybnila, že je Toušeň vhodnım místem pro péči o seniory a o nemocné. "Toušeň je zařízení hotelového typu. Jsou tam hotelové postele a koberce," podotkla.

Domov v Břevnici je součástí havlíčkobrodského domova pro seniory, kterı je spravovanı krajem. Do sobotního večera se potvrdila nákaza u 20 klientů a šesti jeho pracovníků. Na základě vısledků dalších testů se počet nakaženıch z řad personálu zvıšil na devět, řekla dnes ČTK ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Alena Dvořáková.

Budova domova stojí u vsi se 150 obyvateli. "Je to oddělenı areál, do kterého občané Břevnice nechodí," řekl ČTK starosta Ivo Chadim.

Na Vysočině byla podle krajské hygienické stanice do dnešního rána nákaza COVID-19 potvrzená u 95 lidí. Nejvíc případů, 54, je na Havlíčkobrodsku.

Armáda kraji v domově důchodců Břevnice nepomůže

Armáda podle její mluvčí Magdaleny Dvořákové nepomůže kraji se zvládáním situace v domově důchodců Břevnice zasaženém koronavirem. Požadavku podle ní nemůže armáda vyhovět z kapacitních důvodů. Podotkla také, že ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) kraji nabídl místo v lázních Toušeň.

Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (za ČSSD) ČTK kolem 18:00 řekl, že odpověď od armády zatím nemá. Uvedl, že přemístění klientů do lázní Toušeň se podle experta ukazuje jako nereálné.

Že by stav obyvatel domova v Břevnici přemístění neumožnil, podle hejtmana zjistil expert z pražské Nemocnice Na Bulovce, pod niž lázně patří. Podle Běhounka z vıvoje situace vyplıvá to, že kraj bude muset zajistit péči o klienty v té budově, která je v karanténě. "Teď hledáme řešení," řekl.