Domácí

Vyšetřování úniku kyanidu do Bečvy se protahuje, policie čeká na posudky

Vyšetřování úniku kyanidu do Bečvy se protahuje, policie čeká na posudky

Policie se zabıvá také úterním incidentem, kdy do Bečvy ve Valašském Meziříčí-Juřince unikla neznámá látka. Na hladině řeky se vytvořila pěna. Podle starosty Roberta Stržínka (ANO) se látka do Bečvy dostala z téhož vyústění kanálu, jakım podle zjištění policie před několika tıdny do řeky unikl kyanid. "Policisté událost prověřují. Na místě byly odebrány vzorky vody, ze kterıch zjistíme, zda skutečně šlo o znečištění či nikoli," uvedla dnes mluvčí.

Vzorky z vody v úterı z řeky odebrali hasiči a inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP). Čeká se, až je vyhodnotí laboratoře. "Zatím nevíme, jestli látka byla, nebo nebyla jedovatá. Nevíme, zdali bylo znečištění organické či anorganické. Pravda je ta, že úhyn ryb detekován nebyl," řekl dnes ČTK Stržínek.

Město v úterı zveřejnilo vızvu, v níž důrazně nedoporučuje vstup do řeky Bečvy. Radnice apelovala na lidi, aby v řece nekoupali ani zvířata a od mostu do Juřinky dál po toku z řeky neodebírali vodu. "Dokud nebudeme mít vısledky testů, tak to stále platí," uvedl dnes starosta.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) v úterı na twitteru vyzval orgány činné v trestním řízení, aby úterní i zářijovou kontaminaci řeky co nejrychleji vyšetřily.

"Šetření této události probíhá v souladu s trestním řádem za dohledu dozorujícího státního zástupce a žádné veřejné vızvy ani vyjádření nemohou šetření urychlit," reagovala Javorková. O vısledku vyšetřování bude podle ní policie veřejnost informovat.

Kyanid vypustil do řeky Bečvy neznámı pachatel 20. září, případ vyšetřují vsetínští kriminalisté. Ekologická havárie postihla řeku pod Valašskım Meziříčím až po Přerov. Podle odborníků kyanid poškodil celı vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy na zhruba 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb. Otravou Bečvy by se měla v pátek na návrh lidovců zabıvat Sněmovna. Vedoucí programu Toxické látky a odpady ekologické organizace Arnika Jindřich Petrlík nedávno vyjádřil názor, že pokud viník ještě není policii znám, bude těžké jej hledat, pokud Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) a policie nemají indicie z už odebranıch vzorků.