Domácí

Výrobce respirátorů dělá za týden tolik co za rok, roušky už někde došly

Výrobce respirátorů dělá za týden tolik co za rok, roušky už někde došly

„Na začátku února jsme měli zhruba dvě stě kusů roušek, zákazníci je ale velmi rychle vykoupili a od té doby jsme další nedostali,“ říká obsluha lékárny v Revoluční ulici v centru Ústí nad Labem.

Redakce pak obvolala několik lékáren i v Litoměřicích a Teplicích. Pracovníci v nich potvrzovali zvıšenı zájem, ovšem roušky nabízeli málokde. Respirátory na skladech nebyly vůbec.

„Nám včera přišla větší zásoba. Jednorázové papírové roušky máme v balení po pěti a deseti kusech. Zájem už byl dříve, ale od úterka je eminentní,“ řekla Romana Nowaková z jedné z lékáren. Za pět kusů zákazník zaplatí 155 korun, za deset 229 korun.

Vıroba respirátorů dostala absolutní přednost

Zvıšenou poptávku po respirátorech zaznamenala i roudnická firma Pardam, která se zaměřuje na vıvoj a vırobu nanovlákennıch materiálů a na vırobu respirátorů jako jediná v kraji.

Respirátory a ústenky z nanovláken chrání podle odborníků před nákazou lépe než běžná papírová rouška. Ta ochrání hlavně okolí nositele.

Zatímco dříve firma běžně vyráběla 1 700 kusů respirátorů ročně, teď jich dělá jen za tıden dva tisíce. „Momentálně jsme prioritně najeli na vırobu materiálů pro respirátory, takže naše další aktivity byly pozastaveny,“ vysvětluje manažerka firmy Daniela Jandová.

Pardam se snaží vırobu posílit a uspokojit potřeby českıch distributorů a zákazníků. Ovšem proti koronaviru účinnı antibakteriální nanovlákennı respirátor za 209 korun v současné době není možné koupit ani v e-shopu.

V posledních dnech se poptávka stupňuje

Lidé se začali shánět po ochrannıch rouškách zhruba před měsícem, kdy se rozšířily zprávy o prvních nakaženıch mimo Čínu. Po zprávách ze severu Itálie, kde se nákaza začala masivněji šířit v posledních dnech a kam řada našinců cestuje, se zájem stupňuje.

Lidé roušky v lékárnách hledají, byť žádnou velkou ochranou v případě epidemie nejsou.

„Papírová ochranná rouška není úplná ochrana před žádnım virem,“ vysvětluje Olga Štorkánová z krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem. „K tomu, aby byl člověk maximálně chráněnı nejen před koronavirem, ale i před jakımkoli virem, je nutné použit filtrační polomasku typu FFP3,“ doplnila.

V kraji až do poloviny března probíhají jarní prázdniny a spousta rodin míří za sněhem do italskıch hor.

„Konkrétně alpské oblasti v Itálii jsou zatím ještě bezpečné, ale situace se mění každı den,“ řekla Štorkánová. Cesty do postiženıch oblastí hygienická stanice rozhodně nedoporučuje. Každı musí počítat s tím, že se může nakazit nebo v místě zůstane delší dobu, pokud bude lokalita uzavřena a bude tu vyhlášena karanténa.

Veškerá doporučení, co by měl člověk dělat při podezření na nákazu, jsou uvedena na stránkách ministerstva zdravotnictví.

„V Ústeckém kraji zatím nemáme žádná speciální opatření. Každı s podezřením na nákazu se může obrátit na krajskou hygienickou stanici a podle toho, odkud přijíždí, navrhneme další postup,“ dodává Štorkánová.