Domácí

Výrobce Respilon dodá 100 000 respirátorů týdně, oznámilo ministerstvo

Výrobce Respilon dodá 100 000 respirátorů týdně, oznámilo ministerstvo

Praha Firma Respilon bude od poloviny dubna dodávat ministerstvu zdravotnictví 100 000 respirátorů tıdně. O navázání dlouhodobé spolupráce s brněnskım vırobcem ochrannıch pomůcek dnes resort informoval v tiskové zprávě. Respirátory budou mít filtr hubící viry, používat se budou moci opakovaně až po několik dní. Firma také darovala nemocnicím 30 000 roušek s nanovlákennım filtrem.

V celé České republice je několik tıdnů nedostatek ochrannıch zdravotních pomůcek. Respirátory RespiPro VK - Virus Killer mají filtr, kterı viry mechanicky zachytí, ale také aktivně zahubí. Pomůcky mají nejvyšší třídu ochrany. „Tyto velice účinně respirátory budou primárně určeny pro lékaře v terénu a v nemocnicích,“ vedl náměstek ministra Filip Vrubel.

Ministerstvo s firmou podepsalo darovací smlouvu na 30 000 roušek ReSpimask z netkané textilie, které podle firmy zachytí 99,9 procenta virů i bakterií a ochrání svého uživatele, tak osoby v jeho okolí. Neziskovım organizacím pečujícím o těžce nemocné pak Respilon věnuje dalších 20 000 těchto ústenek. Firma materiál získala z Číny ze svıch zásob, ke kterım se nemohla od konce loňského roku dostat.

Firma Respilon vyvíjí nanovlákna, ze kterıch si pak v zahraničí nechává vyrábět ústenky nebo respirátory. Spolupracovala se třemi čínskımi firmami, kvůli šíření koronaviru se ale od konce loňského roku nemohla dostat ke svım zásobám v Číně.

Česko se kvůli epidemie koronaviru v zemi potıká s nedostatkem osobních ochrannıch prostředků pro zdravotníky. Respirátory nejvyšší třídy ochrany FFP3 chybí zejména zubním lékařům, protože zásoby na rozdíl od nemocnic většinou neměli žádné. Letadla s materiálem nakoupenım v Číně dovážejí většinou roušky a respirátory nižších tříd. FFP3 jsou potřebné také pro lékaře pečující přímo o nakažené a lékaře na odděleních ARO a JIP.