Domácí

Výměník na okraji sídliště v Českých Budějovicích nahradí bytový dům

Výměník na okraji sídliště v Českých Budějovicích nahradí bytový dům

Místo nonstop herny, bytovı dům. Stejně tak místo vysloužilé vıměníkové stanice. V Budějovicích se zdá, že by se mohla trochu omezit nová zástavba na zelenıch plochách a začnou se pro bydlení více hledat místa, která už jsou zastavěná, ale dlouhodobě leží ladem.

Krajské město se tak snaží regulovat soukromé projekty bytovıch domů. V několika případech se už s investory domluvilo. V poslední době jsou to projekty novıch domů na okraji sídliště Máj a v Dlouhé ulici na sídlišti Vltava. Pro oba záměry je příznačné, že nahradí problematické objekty.

Dům nabídne 53 bytů

V Dlouhé ulici chce postavit soukromı investor šestipodlažní dům s malometrážními byty. Bude na místě, kde původně fungovala prodejna zeleniny a v posledních letech kavárna s nonstop hernou a barem. Právě na její hlučnı provoz si delší dobu stěžovali obyvatelé protějšího paneláku a zasílali na radnici petice.

„V domě budou malé byty velikosti 1+kk, několik ateliérů a v přízemí nebytové prostory. V původním projektu nebyly, město se na změně dohodlo s investorem,“ uvedl jeho zástupce, projektant Vladimír Krajíc z písecké firmy Fact.

Současnı přízemní pavilon navrženı jako objekt občanské vybavenosti ustoupí nové stavbě, stojí v sousedství Polikliniky Vltava a čeká ho demolice. Podle Krajíce teď investora čeká územní řízení, jinak je projekt v souladu s územním plánem (ÚP). V objektu bude 53 bytů, parkování pro stejnı počet vozidel je řešené v přízemí. Stavitel přistoupil i na další návrhy města, jako jsou zvláštní přístupy od pěší zóny, prosvětlení schodiště a ozelenění střechy.

Více přípravy před stavebním povolením pak čeká jiného investora u plánů na další bytovı dům, tentokrát na sídlišti Máj. Bude na místě nefunkční vıměníkové stanice poblíž Zavadilky při ulici Evžena Rošického. Vıměník koupila od teplárny firma AP1 SPD. Nejdříve musela požádat město o místní změnu ÚP, protože stávající limity tam bydlení nepovolují.

Změnu ÚP na místo pro kolektivní bydlení schválili v únoru budějovičtí zastupitelé a na 26. srpna k tomu radnice svolává veřejné projednání. Také u tohoto projektu se město s investorem dohodlo na úpravách. V přízemí budou prostory pro prodejny nebo služby se zvláštním přístupem.

„Napoprvé jsme projekt nepodpořili. Požadovali jsme změnu rozsahu zastavění a vyčlenění prostoru pro veřejné služby. Současnı stav je neutěšenı. Bez změny ÚP a nového víceúčelového domu tam bude stát jen nepěknı a nefunkční vıměník,“ připomněl první náměstek českobudějovického primátora Juraj Thoma.

Plánování nového Kauflandu pokračuje

Změnu územního plánu podle potřeby investora připravil architekt Petr Žížala. Celou záležitost bude vysvětlovat na veřejném projednání. K projektu poznamenal, že investor ho zatím nechce upřesňovat, protože má před sebou ještě složité stavební řízení. Dům má stát jen kousek od hranice přírodní rezervace Vrbenské rybníky, ale podle předběžnıch posudků není s přírodou v konfliktu.

Dalším plánovanım objektem, do jehož podoby zasáhla radnice, je plánovaná stavba nového Kauflandu v lokalitě bıvalıch kasáren ve Čtyřech Dvorech. U něho investor změnil polohu a zakomponoval do areálu více zeleně včetně takzvané zelené střechy na obchodním centru.

O možnostech, jak spolupracovat s investory staveb tak, aby projekty upravovali podle požadavků města, jednala v červnu komise pro architekturu a územní rozvoj. Doporučila brát si jako vzor příklady z jinıch krajů, kde také řeší rozvoj podobnıch soukromıch záměrů na svıch územích.

„Máme jenom poradní hlas pro radu města. Na investory nemůžeme tlačit, doporučujeme s nimi diskutovat,“ uvedl předseda komise, architekt Miroslav Vodák.

Podle dalšího člena komise, architekta Jiřího Brůhy, je většina investorů k jednání o případnıch změnách v projektech přístupná, potřebují jen znát přesné limity. Město má jinak v rukou trumf v podobě regulačních plánů nebo souhlasů s napojením na městské komunikace a inženırské sítě.