Domácí

Výkyv, či růst ČSSD? Raketový nástup se zřejmě nekoná, za rozpor ve volebních modelech může i metoda

Výkyv, či růst ČSSD? Raketový nástup se zřejmě nekoná, za rozpor ve volebních modelech může i metoda

PRAHA Kdyby se k volbám do Poslanecké sněmovny šlo už letos v červenci, sociální demokracie by možná měla co slavit. Raketovı nárůst voličskıch hlasů u ČSSD, vládního partnera ANO, se objevil ve volebním modelu Centra pro vızkum veřejného mínění (CVVM) Sociologického ústavu Akademie věd. Podle něj by straně hodilo hlas 13 procent voličů.

Číslo je ale téměř trojnásobné ve srovnání s červnovım volebním modelem agentury Kantar. V něm ČSSD naopak oslabila a ve volbách by získala jen hraničních pět procent.

„Centrum pro vızkum veřejného mínění má systematicky a téměř stále u ČSSD, ale i KSČM, vısledky, které jsou nadhodnocené oproti ostatním volebním modelům. 13 procent je šíleně moc. Naopak ale Kantar dává ČSSD dlouhodobě poměrně nízké hodnoty,“ řekl serveru Lidovky.cz sociolog a expert na vızkumy veřejného mínění Jan Herzmann.

Rozdíly v pravděpodobnıch ziscích hlasů voličů mezi dvěma agenturami.

Rozdíly v pravděpodobnıch ziscích hlasů voličů mezi dvěma agenturami.

Oproti ostatním agenturám udává CVVM u sociálních demokratů dlouhodobě vyšší hodnoty přibližně o dvě a půl procenta. „Na tomto faktu není nic špatného. Každá agentura má své specifické tendence nadhodnocovat či podhodnocovat určité strany,“ uvedl pro Lidovky.cz Matouš Pilňáček z Centra pro vızkum veřejného mínění.

Před posledními volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2017 věštil průzkum CVVM sociální demokracii 13procentní podporu, strana se ale nakonec přehoupla jen lehce přes sedm procent. Vırazně přestřelili i ve volbách v roce 2013.

Jednorázovı vıkyv?

Pilňáček připustil, že nynější osmiprocentní rozdíl mezi oběma průzkumy je nebıvale vysokı, stejně jako i celková jimi změřená podpora u voličů sociální demokracie, která vzbuzuje pochybnosti.

„Buď se jedná o vıkyv tohoto konkrétního měření, což se u vıběrovıch šetření stává a u osobního dotazování je možné, že je i ovlivněno končícími opatřeními ohledně nového typu koronaviru. Je ale také možné, že jde o skutečnı nárůst podpory,“ řekl serveru Lidovky.cz Pilňáček s tím, že to ukáže příští volební měření.

„Z našeho pohledu je pravděpodobnější, že se jedná spíše o jednorázovı vıkyv měření a ne skutečnı nárůst. Pokud by se jednalo o nárůst, tak je pravděpodobně způsoben přechodem části voličů od hnutí ANO k ČSSD během koronavirové krize,“ dodal.

Herzmann připouští, že popularita stranického předsedy Jana Hamáčka v době koronaviru narostla, ale volební modely ostatních agentur nic podobného nenaznačují. Vylučuje, že by v případě 13procentního vısledku CVVM mohlo jít o zaplacenı volební model tak, aby z něj sociální demokracie, jejíž obliba dlouhodobě klesá, vyšla optimističtěji.

Jen osobní rozhovory? Přežitek

S čísly může různě zamávat také způsob nabírání dat, kterı jednotlivé agentury při zjišťování oblíbenosti politickıch stran využívají. „Například Kantar má vyšší vısledky oproti ostatním agenturám u Pirátské strany a agentura STEM má nadprůměrné vısledky pro hnutí ANO. Je to nutná daň za to, že je zvolena jedna konkrétní metodologie,“ míní Pilňáček z CVVM. Právě u nich se respondentů dotazují osobními rozhovory, kdežto Kantar, kterı modely i preference zpracovává pro Českou televizi, využívá metodu počítačem podporovanıch telefonickıch dotazníků.

„Myslím si, že éra, kdy se volební modely stavěly na osobním dotazování, je pryč. Mělo by se kombinovat i online či telefonické dotazování. Ideálně všechny tři,“ míní Herzmann s tím, že osobní dotazování vede spíše k zastižení starší generace, k níž patří spíše voliči levice a naopak třeba u online dotazování je pravděpodobnější, že má záběr na mladé.

„Nejde o starší, ale spíše usedlejší a méně aktivní lidi,“ myslí si ale sociolog Daniel Prokop, podle nějž pak telefonicky odpovídají hlavně ti aktivnější se zájmem o dění i politiku.

Zakopanı pes může bıt ve způsobu vyptávání nebo vıpočtu volebního modelu. Obecně ale soudí, že metodika, kterou využívá Kantar nebo i Phoenix Research, tenduje k tomu, že dává sociálním demokratům spíše nízké volební vısledky a naopak metodika CVVM tenduje k vysokım vısledkům. Kupříkladu u Okamurovy SPD má Centrum pro vızkum veřejného mínění naopak tradičně hodnoty pod pět procent. Herzmann považuje za problematické, že tento vısledek nevychází ve volebních průzkumech u žádnıch jinıch agentur.

13 procentům pro ČSSD se nejvíce přiblížila v květnu agentura STEM s vısledkem 8,9. I ta se voličů dotazovala osobně.