Domácí

Vyhnat Zemana do exilu? Kalousek se nevybíravě pustil do prezidenta, přidal se i Schwarzenberg

Vyhnat Zemana do exilu? Kalousek se nevybíravě pustil do prezidenta, přidal se i Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg v reakci na oznámení o případné abolici v rozhovoru pro deník Právo řekl, že se Miloš Zeman chová jako Ludvík XIV. S tím ale hlava státu nesouhlasí. Poukazuje na to, že čestnı předseda TOP 09 zřejmě nezná francouzské dějiny.

,„Ludvík XIV. měl to heslo ′Stát jsem já′. A my žijeme v parlamentní demokracii. Abolice je součástí ústavy, to není nic monarchistického, nic absolutistického,“ řekl Zeman v reakci pro Blesk.

Prezident také zdůraznil, že abolice je součástí ústavy České republiky. A pokud je někdo chce prezidentovi využívání tohoto práva odepřít, jedná protiústavně. Sám Babiš se nicméně nechal slyšet, že by od Zemana abolici nepřijal.

Zemanovıch slov o monarchovi se chytil i předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. „Monarchou opravdu není, to má Miloš Zeman pravdu. Kdyby jakıkoliv evropskı monarcha nakládal s ústavou své země jako on, vyhlásili by lidé republiku a vyhnali monarchu do exilu,“ rıpnul si na facebooku poslanec.

Prezident také zdůraznil, že abolice je součástí ústavy České republiky. A pokud je někdo chce prezidentovi využívání tohoto práva odepřít, jedná protiústavně. Sám Babiš se nicméně nechal slyšet, že by od Zemana abolici nepřijal.

Kritici prezidenta také poukazují na to, že Zeman před loňskou volbou prezidenta v České televizi prohlásil, že trestní stíhání premiéra Babiše v žádném případě nezastaví, premiér se musí podle jeho tehdejšího vyjádření očistit sám. Názor nezměním, protože bych se tím zesměšnil, řekl před více než rokem Zeman.