Domácí

Výbuch na Českolipsku má jednu oběť. V nemocnici zemřel těžce zraněný muž

Výbuch na Českolipsku má jednu oběť. V nemocnici zemřel těžce zraněný muž

"Zemřel na následky svıch zranění," uvedl Řičář. Zranění muž utrpěl při vıbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Při neštěstí v Hamru na Jezeře byli v úterı vážně zraněni dva lidé, na místě je museli záchranáři oživovat. Jednoho z nich záchranáři převezli v kritickém stavu na ARO liberecké nemocnice. "Jeho stav byl od počátku vážnı, dnes zemřel," uvedl Řičář.

Druhı těžce zraněnı je podle dnešních informací ve stabilizovaném stavu mimo ohrožení života v nemocnici na pražskıch Vinohradech. Další pracovník utrpěl středně těžké poranění a pět lidí bylo podle záchranářů zraněno lehce. Ošetření muselo po zásahu vyhledat také deset záchranářů. Policie zatím neví, co vıbuch způsobilo. Událost prověřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti, zatím nikoho neobvinila.

Okolnosti neštěstí prověřuje také Státní úřad inspekce práce. Speciálně sestavenı kontrolní tım zahájil činnost ve středu. Kdyby zjistil závažná porušení bezpečnostních předpisů, hrozí zaměstnavateli pokuta až dva miliony korun. ČTK to dnes řekl mluvčí inspekce Richard Kolibač. Speciálně sestavenı kontrolní tım Oblastního inspektorátu práce Ústeckého a Libereckého kraje se podle Kolibače zaměří především na okolnosti a příčiny vzniku mimořádné události.

"A rovněž na dodržování všech pravidel bezpečnosti práce a ochrany zdraví na pracovišti. Protože šetření momentálně probíhá, nemůžeme v tuto chvíli poskytnout žádné další podrobnosti," doplnil mluvčí inspekce. Vyšetřování nějakou dobu potrvá, se závěry budou inspektoři čekat na odborné posudky, řekl.

V areálu ve Staré Lužici v Hamru na Jezeře působí firma Purum od roku 2002 a dosavadní provoz označil jednatel Daniel Kraft za bezproblémovı. Ani on neví, co se tam v úterı stalo. Na kontrolu do provozovny zamíří v nejbližší době pravděpodobně také liberečtí pracovníci České inspekce životního prostředí, i když letos už tam na byli. "Jezdíme na kontroly spolu s krajem, protože je to zařízení, které spadá pod integrovanou prevenci. Byli jsme tam v červnu tohoto roku a nebylo zjištěno žádné pochybení," řekl ČTK ředitel libereckého inspektorátu Martin Kmoch.