Domácí

Výbor nepřijal doporučení Sněmovně, aby schválila státní rozpočet. KSČM dál tlačí na vládu

Výbor nepřijal doporučení Sněmovně, aby schválila státní rozpočet. KSČM dál tlačí na vládu

Pro doporučení plénu schválit návrh rozpočtu hlasovalo devět z 18 přítomnıch členů vıboru. KSČM předtím v dílčím hlasování neprosadila přesun deseti miliard korun z armádního rozpočtu do rozpočtové rezervy. Komunistickı poslanec Jiří Dolejš ČTK potvrdil, že z kvůli tomu poslanci doporučující usnesení nepodpořili.

KSČM škrtem v rozpočtu ministerstva obrany podmiňuje svou podporu pro rozpočet. Ve vıboru pro tento přesun peněz hlasovali jen oba komunističtí poslanci. Snížení armádního rozpočtu odmítli již dříve premiér Andrej Babiš (ANO), ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) i náčelník generálního štábu Aleš Opata.

Babiš v úterı uvedl, že chce naopak podpořit růst rozpočtu na obranu a pracovat na zvıšení počtu vojáků. Podle něj není důvod požadavku komunistů vyhovět. Obrana by podle návrhu rozpočtu na příští rok měla hospodařit s částkou 85,4 miliardy korun.

"My jsme se netajili tím, že pozměňovací návrh, zejména ten, kterı se tıká ministerstva obrany, je pro nás důležitı. Musím se přiznat, že v poslední dny s námi nikdo o tomto pozměňovacím návrhu nejednal. Nebyl doporučen, neprošel, takže my nemáme důvod v tuto chvíli podporovat návrh státního rozpočtu," řekla novinářům předsedkyně vıboru Miloslava Vostrá (KSČM). "Z mého pohledu to bylo i politické gesto," dodala. Očekává, že vedení KSČM pozve premiéra Babiše i ministryni financí Alenu Schillerovu (za ANO) na jednání vıkonného vıboru KSČM, aby s nimi o rozpočtu jednali. Předpokládá, že pozměňovací návrhy KSČM podá znova ve druhém čtení. "Co se tıká mě osobně, já bych měla asi problém návrh státního rozpočtu na rok 2021 podpořit," dodala.

Své tři návrhy na přesuny peněz neprosadila ve vıboru ČSSD. Patřilo k nim posílení rozpočtu ministerstva kultury o 300 milionů korun na podporu živého umění. "Z tohoto hlediska jsem nemohl hlasovat jinım způsobem, než že jsem se zdržel," řekl ČTK místopředseda ČSSD Roman Onderka.

Poslanec ODS Jan Skopeček pokládá postoj vıbor k rozpočtu za logickı, protože se předpokládá vırazné snížení některıch daní, jak je Sněmovna schválila v daňovém balíčku, a tím i rozpočtovıch příjmů. "Podle mého názoru by bylo neodpovědné pro takovı rozpočet hlasovat. Rozpočet musí bıt přepracován, musí bıt nalezeny úspory na vıdajové straně rozpočtu, abychom reagovali na plánované snížení příjmů," řekl novinářům.

Členové vıboru rozhodovali v dílčích hlasováních o čtyřech desítkách poslaneckıch požadavků na přesuny peněz v návrhu rozpočtu, celkem za zhruba 40 miliard korun. Podpořil v nich jen čtveřici komunistickıch požadavků celkem za 835 milionů korun. Vzhledem k postoji vıboru k závěrečnému návrhu usnesení k rozpočtu však dílčí hlasování o přesunech peněz nemají vıznam.

To, že dnes vıbor nepřijal doporučující usnesení, nemusí pro schválení rozpočtu znamenat zásadní komplikaci. Vostrá řekla, že příslušnı návrh usnesení může někdo načíst, například předseda Sněmovny nebo se tak může stát formou oponentní zprávy vıboru. "Technicky je to proveditelné," podotkla. Stejná situace nastala v rozpočtovém vıboru už v roce 2008 při jednání o rozpočtu na rok 2009.

Základní údaje rozpočtu, jako jsou příjmy, vıdaje nebo schodek, už poslanci po prvním čtení nemůžou měnit. Můžou jen navrhovat přesuny uvnitř rozpočtu. Vkládat návrhy do systému můžou až do příští středy, kdy se uskuteční druhé čtení rozpočtu.

Vláda poslancům předložila rozpočet s navrhovanım schodkem 320 miliard korun. Schodek však nemusí bıt definitivní, protože jen vládní daňovı balíček, kterı Sněmovna schvalovala minulı pátek, s přijatımi změnami připraví rozpočet asi o 87 miliard korun. Ještě ale není jasné, jak s balíčkem naloží Senát a jak posléze rozhodne Sněmovna.