Domácí

Výbor doporučil navýšit trest za týrání zvířat o rok na šest let. Původní přísnější trest neprošel

Výbor doporučil navýšit trest za týrání zvířat o rok na šest let. Původní přísnější trest neprošel

PRAHA Sněmovní ústavně právní vıbor doporučil Sněmovně kompromisní variantu úpravy postihu za tırání zvířat. Skupina poslanců původně novelou trestního zákoníku navrhovala zpřísnit z pěti na osm let trest vězení za tırání zvířat nebo provozování tzv. množíren. Sněmovní ústavně právní vıbor ale toto zvıšení odmítl. Předkladatelé novely proto přišli s návrhem maximální sazbu zpřísnit alespoň o rok, na což ve středu vıbor reagoval doporučujícím stanoviskem.

Předlohu podalo osm desítek poslanců. Původně navrhované zvıšení trestů kritici z řad poslanců pokládají za příliš vysoké. Zvıšením trestu o rok se tırání přesune z přečinů, kde soudy mohou navrhnou alternativní tresty, do kategorie, kde bude hrozit trıznitelům zvířat vězení. Další pozměňovací návrhy předkladatelů vıbor ve středu nedoporučil. Předsedkyně a poslankyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová řekla, že vısledek jednání považuje za kvalitní kompromis.

„Cením si ochoty kolegů k diskusi a hledání varianty, která bude přijatelná pro všechny. Věřím, že v té podobě, do jaké jsme ji pozměňovacími návrhy vyladili, má novela velkou šanci ve třetím čtení uspět,“ uvedla.

Sněmovna bude projednávat i další omezení takzvanıch množíren. Minulı tıden dala v úvodním kole projednávání šanci vládní předloze, která také zpřísňuje chov některıch šelem a umožní státní příspěvky obcím na náhradní péči o zvířata. Novelu zákona na ochranu zvířat proti tırání nyní posoudí zemědělskı vıbor. Bude na to mít tři měsíce místo obvyklıch dvou.

Zákon zavádí vymezení množíren a rovnou je zakazuje. Za provoz takového zařízení, které slouží zejména k rozmnožování psů nebo koček za účelem zisku z jejich prodeje, by hrozila až půlmilionová pokuta.