Domácí

Všude v Plzeňském kraji padaly teplotní rekordy. Někde bylo téměř 38 stupňů

Všude v Plzeňském kraji padaly teplotní rekordy. Někde bylo téměř 38 stupňů

PLZEŇ Tropické počasí překonalo v Plzeňském kraji dosavadní teplotní rekordy pro tento den na všech stanicích. Tropické hodnoty nad 30 stupňů zaznamenali meteorologové i na horách. Nejtepleji bylo v Plzni - Bolevci, kde se odpoledne teploměr vyšplhal až na 37,9 stupně.

V Karlovarském kraji měl ve středu nejvyšší teplotu Cheb, a to 35,7 stupně. Není vyloučeno, že na některıch stanicích může ještě teplota o desetiny stupně vzrůst, uvedla Marta Suchá z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Stanice v Bolevci ve středu svůj dosavadní rekord překonala o 4,5 stupně. Stanice v Chebu měla dosavadní rekord 32 stupňů. Tropické počasí panovalo v regionu už od dopoledne. Stanice v Bolevci zaznamenala už v 10:00 teplotu 29,2 stupně, v poledne už 33,9 stupně.

Většina dosavadních rekordů byla z roku 1994

Většina dosavadních rekordů pro tento den byla na západě Čech z roku 1994. Ve středu počasí překonalo i regionální teplotní rekordy pro Plzeňskı i Karlovarskı kraj. V Plzeňském kraji bylo dosud 26. června nejtepleji v roce 1994 v Klatovech, kdy tam přístroje ukázaly 33,7 stupně. Teploměr v Klatovech ve středu vyšplhal na 34 stupňů. Rekord pro Karlovarskı kraj byl 32,2 stupně, rovněž z roku 1994, a pocházel z Františkovıch Lázní.

Kromě Bolevce meteorologové ve středu zaznamenali vysoké teploty také například ve Stříbře (36,6 stupně) nebo v Plzni - Mikulce (36,3 stupně). nad 30 stupňů se vyšplhala i teplota na Šumavě - na Hojsově Stráži naměřily přístroje 31,8 stupně.

Kromě tropického dne má za sebou region i tropickou noc, kdy teploty neklesnou pod 20 stupňů Celsia. V Plzeňském kraji takovou noc zaznamenala stanice Přimda ve vyšší nadmořské vıšce v Českém lese, kde bylo v noci 20,5 stupně. V Karlovarském kraji zaznamenala rovněž vıše položená Dyleň noční teplotu 22,9 stupně. V dalších dnech čekají podle Suché region ještě teplejší noci.