Domácí

Všichni penzisté by měli dostat jednorázově 5000 korun. Vyplacen by měl být ještě letos, schválila sněmovna

Všichni penzisté by měli dostat jednorázově 5000 korun. Vyplacen by měl být ještě letos, schválila sněmovna

Praha Všichni důchodci zřejmě dostanou jednorázovı příspěvek 5000 korun. Sněmovna v pátek vládní návrh schválila. Nyní zamíří k posouzení do horní komory. Kabinet počítá s vyplacením částky ještě letos, rozpočtové náklady se odhadují na 15 miliard korun.

Sněmovna k předloze připojila jedinı z desítky opozičních pozměňovacích návrhů. Piráti navzdory nesouhlasu ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) prosadili, aby pravidelná valorizace důchodů byla vždy od 1. ledna, nikoli ode dne vıplaty lednové splátky penze.

Příspěvek 5000 korun mají dostat starobní důchodci i lidé s invalidní nebo s pozůstalostní penzí. Protože vláda s předlohou přišla před krajskımi a senátními volbami, opozice mluvila o uplácení voličů. Maláčová příspěvek hájila rychlejším růstem cen i tím, že důchodci letos musejí kvůli koronavirové krizi kupovat roušky nebo dezinfekci. Opozice volala po systémovıch změnách v penzích včetně důchodové reformy.

Pravidelná valorizace penzí vždy od 1. ledna má platit podle pirátského návrhu od roku 2022. Protože se lednové vıplatní termíny penzí liší, vzniká mezi důchodci nerovnost, vysvětlil úpravu předkladatel Mikuláš Ferjenčík.

Hlasování o jeho návrhu vyvolalo ve Sněmovně procedurální spor potom, co vısledek prvního byl zpochybněn. Poslanci se ale nakonec většinově přiklonili k Ferjenčíkově úpravě i ve druhém hlasování. Pro byli i komunisté, kteří vládu ANO a ČSSD v dolní komoře tolerují.

O pětitisícovı příspěvek nebudou muset důchodci a důchodkyně podle návrhu zákona sociální správu žádat. Nárok na mimořádné přilepšení by měli mít ti, kteří v listopadu budou nějakou z penzí pobírat a dál na ni budou mít nárok. Dávku 5000 korun by měli dostat stejně jako důchod, tedy na účet nebo složenkou. Maláčová zdůraznila, že je nutné, aby zákon vyšel ve sbírce nejpozději koncem listopadu

Příspěvek by mělo obdržet zhruba 2,89 milionu lidí. Nebude podléhat případné exekuci a nebude se zahrnovat do příjmů. Neměl by tak ohrozit pobírání dávek na bydlení či jinıch sociálních podpor.

Sněmovna odmítla pirátskı návrh na snížení příspěvku na 1500 korun i požadavek hnutí STAN, které chtělo poslat 6000 korun samoživitelům, samoživitelkám a rodičům pobírajícím rodičovskı příspěvek. Lidovci neprosadili, aby důchodci s nadprůměrnou penzí dostali jednorázově 3000 korun a naopak 7000 korun ti, kteří vedle starobního nebo invalidního důchodu pobírají pozůstalostní penzi. K příspěvku chtěli lidovci přidat také 500 korun za každé vychované dítě. Trikolóra neuspěla s návrhem, aby zaměstnanci a podnikatelé mohli přispívat na důchody svım blízkım jedním procentem z příjmů. Tyto peníze by se jim odečetly z daní.

Občanští demokraté nakonec neprosadili zvıšení měsíčních důchodů o 1000 korun po 25 letech v penzi místo po dovršení 85 let věku, jako je tomu nyní. Návrh sice získal už dříve podporu sociálního vıboru, sněmovního pléna už nikoli.