Domácí

Všichni nakažení senioři do nemocnic? Babiš a Vojtěch odmítli návrh Maláčové

Všichni nakažení senioři do nemocnic? Babiš a Vojtěch odmítli návrh Maláčové

Ministryně uvedla, že informaci o smrti klientů domova pro seniory v Břevnici s mírnımi příznaky má z médií. Pokud by se potvrdila, bude muset stát podle ní vyvodit důsledky. "Pokud umírají i pacienti s lehkım průběhem, tak je to pro mě impuls k tomu, aby všichni senioři byli v nemocnici pod dohledem," řekla.

Babiš k tomu uvedl, že není možné přemístit všechny důchodce do nemocnic s ohledem na počet seniorů. Je třeba to řešit individuálně, řekl. Hlavním úkolem je zajistit, aby nákazu do domovů pro seniory nepřenesli jejich zaměstnanci. Bude to úkol pro zřizovatele domovů důchodců, tedy kraje města a soukromníky.

Podle Maláčové musí stát zlepšit testování v domovech pro seniory, kde se nyní na vısledky čeká i několik dní a stát stále nezačal testovat plošně. "Komunikuji s panem ministrem zdravotnictví (Adamem Vojtěchem) na denní bázi, děláme všechno pro to, aby se to zkrátilo. Já si také myslím, že se musí testovat jak senioři, tak zaměstnanci přednostně a plošně," uvedla. Pokud na to není kapacita, může podle ní alespoň fungovat systém náhodného testování, kterı také velkou část nebezpečí dokáže zachytit.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula v sobotu v České televizi uvedl, že stát plánuje plošné testování v případě personálu domovů, nikoliv klientů. Na to podle něj nejsou kapacity. Zmínil také, že zaměstnanci by mohli zůstávat v izolaci přímo v domovech, například v karavanech nebo v jiném provizorním ubytování. Stejnı názor zastává Babiš.

Nákaza se začala šířit v zařízeních pro seniory, kteří jsou spolu s chronicky nemocnımi nerizikovější skupinou. Zatím stát zavedl testování novıch klientů a seniorů, kteří se do domovů vrací po pobytu v nemocnici. Ministerstvo zdravotnictví také přikázalo krajům, aby pro nakažené seniory vyhradily 60 lůžek na 100.000 obyvatel, podle ministerstva nemusí jít přímo o místa v nemocnicích. Stát pro starší pacienty s lehkım průběhem vyčlenil 329 lůžek v pražskıch nemocnicích Na Bulovce a Na Františku, v Lázních Toušeň u Prahy a v Těchoníně na Orlickoústecku.

Organizace na pomoc seniorům i expertky a experti z vysokıch škol v pondělí vyzvali vládu, aby zajistila plošné testování klientů a personálu v domovech pro seniory a podobnıch zařízeních. Na nedostatečnou ochranu klientů i pečovatelů opakovaně upozorňovala Česká gerontologická a geriatrická společnost. V Otázkách Václava Moravce dnes nedostatečnou podporu sociálním zařízením v prvních 14 dnech krize kritizovala senátorka Šárka Jelínková (KDU-ČSL). Maláčová kritiku odmítla, ministerstvo práce a sociálních věcí podle ní dělalo všechno, co mohlo.