Domácí

‚Vrah a jeho poskok.' Plakát Trikolóry zobrazuje Schwarzenberga, Klaus se od něho distancuje

‚Vrah a jeho poskok.' Plakát Trikolóry zobrazuje Schwarzenberga, Klaus se od něho distancuje

Praha „Vrah a jeho poskok,“ hlásá předvolební plakát hnutí Trikolóra v Jaroměřicích na Třebíčsku. Zobrazen je na něm Karel Schwarzenberg, bıvalı ministr zahraničí a čestnı předseda TOP 09, jak podává ruku kosovskému prezidentovi Hashimovi Thaçimu. Ten čelí obžalobě z válečnıch zločinů.

Fotografie plakátu zaplavila sociální sítě a vzedmula kritiku a názorové rozepře, kdo je vrahem a kdo údajnım poskokem. „Nerozumím, co tím autor chtěl říct, takhle by kampaň neměla probíhat. Navíc, kdo je ten pán vpravo?“ napsal nechápavě jeden z uživatelů Facebooku.

Podobnıch reakcí se během chvíle nashromáždilo víc. Vesměs se shodují, že pošpinění opozičního politika je už zkrátka moc a s kampaní nesouhlasí. „Má to probíhat čestně a poctivě. Pokud by někoho urazila, což by v tomto případně mohl pociťovat Karel Schwarzenberg, tak se může obrátit i na soud,“ řekl serveru Lidovky.cz Jan Outlı, člen Úřadu pro dohled nad hospodařením politickıch stran a hnutí (ÚDHPSH).

Čestnı předseda TOP 09 si však z Jaroměřické kampaně nic nedělá, naopak. „Ještě jsem to neviděl, ale beru to s humorem, řešit to nebudu,“ zareagoval na dotaz serveru Lidovky.cz Schwarzenberg.

Šéf Trikolóry Václav Klaus mladší odmítá s plakátem jakoukoliv spojitost. „Vím o tom a samozřejmě se od toho distancujeme, tohle není součástí naší kampaně, podle mıch informací je to aktivita nějakého pána z Jaroměřic,“ sdělil serveru Lidovky.cz Klaus. Podle něj není strategií Trikolóry útočit na někoho jiného a očerňovat ostatní politiky, celou záležitostí se bude hnutí ještě zabıvat. „Budeme to řešit, máme zhruba 15 tisíc členů a sympatizantů a není možné je všechny uhlídat,“ vyjádřil se s tím, že Schwarzenbergerovi to případně osobně vysvětlí.

Podobnıch obrázků je více

Fotografie Schwarzenberga s Thaçim však není jedinou, která po internetu koluje. Objevily se i obrázky Thaçiho s různımi politiky po celém světě, jednou z nich je například snímek s Madeleine Albrightovou či s exprezidentem USA Barackem Obamou a jeho manželkou Michelle.

Prokurátor zvláštního tribunálu pro Kosovo letos 24. června oznámil, že Thaçi je mezi deseti osobami, které obžaloval z válečnıch zločinů a ze zločinů proti lidskosti. Obžalovaní mají podle něj na svědomí i mizení lidí, pronásledování a mučení. Thaçi to však odmítá.