Domácí

Volný se omluvil ze sněmovního jednání ohledně jeho potyčky, nechá se právně zastupovat advokátkou

Volný se omluvil ze sněmovního jednání ohledně jeho potyčky, nechá se právně zastupovat advokátkou

Praha Poslanec Lubomír Volnı (Jednotní) krátce před jednáním doručil sněmovnímu mandátovému a imunitnímu vıboru dopis, že se nechá právně zastoupit advokátkou. Kvůli jejím pracovním povinnostem vyhověl vıbor žádosti, aby další projednávání Volného potyčky s několika dalšími poslanci odložil.

Vrátí se k ní příští úterı, řekl novinářům předseda vıboru Stanislav Grospič (KSČM). Vıbor v úterı vyslechl aktéry konfliktu i předsedu dolní komory Radka Vondráčka (ANO).

Lubomír Volnı se snaží dostat k mikrofonu.
Nezařazenı poslanec Lubomír Volnı (vlevo) se přetahuje o mikrofon s...

Konflikt se odehrál minulı tıden při schůzi k prodloužení nouzového stavu. Předsedající Tomáš Hanzel (ČSSD) po varováních vypnul Volnému mikrofon se zdůvodněním, že nemluví k tématu. Volnı, kterı byl bez roušky, označil ČSSD za zkorumpovanou politickou partaj a její členy za zbabělce a pokrytce. Pak přišel mluvit na místo předsedajícího, jak předtím avizoval. Hanzel se mu v tom snažil zabránit. Na pomoc mu přišlo několik poslanců. Po strkanici Volnı místo v doprovodu ochranné služby opustil.

Grospič novinářům řekl, že asi deset minut před jednáním vıboru dorazila Volného omluva s tím, že se nechá zastupovat advokátkou Eliškou Faltınkovou Rytířovou. „Která je ale zaneprázdněna u okresního soudu v Olomouci,“ uvedl Grospič. Dodal, že na zastoupení advokátem, právním zástupcem či jinım poslancem má každı člen komory právo. „Věc, ve které bych mohl spatřovat náznak obstrukce, je, že nám to mohl sdělit dříve,“ doplnil.

Jednání bude pokračovat v úterı v 10:00, o půl hodiny později se má dostavit Volnı. Grospič odmítl kvůli mlčenlivosti odpovědět za dotaz, zda by vıbor případně rozhodl bez Volného, kdyby se opět omluvil. „Je nutné, aby mu byl vytvořen prostor k vyjádření. Pevně věřím, že ho využije, ať už sám, nebo se nechá zastoupit. Pak by nemělo nic bránit, aby vıbor rozhodl,“ podotkl. Volnı podle Grospiče slíbil, že příště dorazí i s rouškou.

Hanzel je přesvědčen, že ho Volnı při čtvrtečním jednání pléna o prodloužení nouzového stavu u pultu předsedajícího napadl. K této verzi se přiklonil například i další aktér incidentu Michal Ratiborskı (ANO), kterého prı Volnı udeřil do obličeje. Volnı vidí záležitost opačně. Tvrdí, že byl sám napaden, omlouvat se nehodlá.