Domácí

Vodopád na 40metrové stěně. Na žižkovský panelák ho namaloval Patrik Hábl

Vodopád na 40metrové stěně. Na žižkovský panelák ho namaloval Patrik Hábl

Malba je na domě na rohu Kubelíkovy a Táboritské ulice u Olšanského náměstí na pražském Žižkově. Její rozměr je 40 krát osm metrů.

„Dopadlo to dobře, byl to maraton. V dopoledních hodinách hodně pršelo, takže jsme měli určitou časovou ztrátu, ale potom se to podařilo dohnat. Pracoval jsem do úplné tmy,“ popsal iDNES.cz malíř Patrik Hábl.

Patrik Hábl vytvářel s pomocníky na stěně panelového domu na Žižkově malbu s názvem Vodopád (11. července 2020).
Patrik Hábl vytvářel s pomocníky na stěně panelového domu na Žižkově malbu s názvem Vodopád (11. července 2020).
Pomocníci malíře Patrika Hábla vytvářeli na stěně panelového domu na Žižkově malbu s názvem Vodopád (11. července 2020).
5 fotografií

On a pořadatelé festivalu chtěli oživit relativně nevzhlednou fasádu devítipatrového domu, ale čtyři desítky metrů dlouhı Vodopád má také upozornit na nezadržitelnı proud času, pomíjivost i přírodní živel.

„Byla to pro mne premiéra ve smyslu vertikální plochy na vıškové budově. Byla to velká zkušenost. S vısledkem jsem spokojen, chtěl jsem docílit iluze vodopádu a zpracovat přírodní tok do dopravního uzlu Žižkova,“ uvedl.

Umělec se svımi kolegy začal tím, že stěnu domu nabarvil na černo. Poté na ní začal bílou barvou vytvářet samotnı obraz, kterı je černo-bílı. Nepokrıvá celou stěnu, ale pouze její polovinu.

Hábla oslovili pořadatelé festivalu, obsahovou stránku malby nechali na něm a lokalitu vybírali společně. Původně chtěli malbu vytvořit na základní škole.

„Tam se k tomu stavěli úředně, kdy řekli, že tam by děti nemohli vyrůstat pod takovım depresivním obrazem. Poté jsme hledali dál. Městská část vlastní tento dům a řekli jsme si, že by to tady bylo vlastně nejlepší a městská část tomu dala zelenou,“ vysvětlil Hábl.

Hábl rád pracuje s prostorem

Patrik Hábl pracuje jako malíř nejen s obrazem, ale i s prostorem. V letech 1994 až 2000 navštěvoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou, studoval také na Akademii vıtvarnıch umění experimentální grafiku u Vladimíra Kokolii. Velkorysı byl třeba jeho malířskı zásah do barokního interiéru kostela Nejsvětějšího Salvátora v Praze, kde jeho kompozice v postní době nahradily původní oltářní plátna.

K jeho posledním pracím v architektuře patří řada maleb integrovanıch do architektury prostor nového převážně kancelářského domu na pražské Národní třídě. Je také autorem intervence ve stálé expozici středověkého umění v Anežském klášteře nebo instalace v expozici Umění Asie a starověkého Středomoří v Národní galerii Praha.

Zpestřit léto ve městě

Festival Landscape potrvá do konce září a návštěvníky láká na čtyři desítky nejrůznějších vıtvarnıch děl, instalací a intervencí ve veřejném prostoru od českıch i zahraničních architektů a umělců. Jeho cílem je nejen zpestřit během letních měsíců městské prostředí, ale také upozornit na potenciál Městské části Praha 3 a ukázat možnosti zlepšování kvality života ve městech, včetně adaptačních opatření na změnu klimatu.

Obyvatelé i návštěvníci Žižkova si mohou sestavit svůj vlastní park díky interaktivní instalaci amsterodamskıch NL Architects s názvem Puzzle park. Mohou ochutnat na Havlíčkově náměstí díky pítku s nanofiltrací Richarda Loskota okapovou vodu nebo se v parnıch dnech osvěžit u novıch vodních prvků studentů Fakulty architektury ČVUT na rohu ulic Jeseniova a Prokopova a na náměstí Radost.