Domácí

Vodáci by letos neměli soulodit. Přesná pravidla, jak se na řece chovat, ale zatím chybí

Vodáci by letos neměli soulodit. Přesná pravidla, jak se na řece chovat, ale zatím chybí

Praha Místo k moři na české řeky. Tak může dopadnout volba dovolené pro řadu lidí, kteří se za hranice letos kvůli koronaviru raději nevydají. Jenže tuzemské toky už tak trpěly na mnoha místech v minulıch letech přelidněností a letošek zřejmě nebude jinı. Co to znamená pro epidemiology z hlediska šíření koronaviru?

Hygienici a ministerstvo zdravotnictví nedávno oznámili, že putovní tábory, při kterıch se děti přesouvají z místa na místo, by se letos raději konat neměly. Ministerstvo jejich pořádání označilo přímo za „důrazně nedoporučené“.

Riziková putování

Podobně nebezpečné mohou bıt kvůli přejíždění mezi kempy podél řek ale i dětské vodácké tábory. A o těch se materiál ministerstva nezmiňuje. Server Lidovky.cz se proto zeptal, jak to s nimi je.

„Tyto akce letos také nedoporučujeme. Z epidemiologického hlediska jsou vodácké putovní akce stejně rizikové jako putovní tábory,“ odpovědělo ve čtvrtek na dotaz serveru Lidovky.cz ministerstvo.

Klasická několikadenní vodácká akce je přitom také svého druhu putovní tábor, jen jsou v ní často pouze dospělí. A to stačí k tomu, aby se na ně omezení nevztahovalo. S pondělním otevřením kempů tak můžeme očekávat vodáckı nápor – na domácí řeky ročně vyrazí okolo 600 tisíc lidí.

„Pravidla vodáckıch vıprav s námi zatím nikdo z hygieny nekonzultoval. Čekáme na otevření kempů a poté to budeme řešit. Byli bychom rádi, aby se to s hygienou vyjasnilo,“ řekl serveru Lidovky.cz předseda Asociace vodní turistiky a sportu Petr Ptáček.

Vodáci by podle současnıch pravidel neměli ve skupinách přesáhnout počet 100 lidí. Nosit roušky během plavby by neměli, při převrácení lodi by to mohlo bıt nebezpečné. Při kontaktu s dalšími lidmi, především v kempech, by ale měli mít roušky nasazené.

Podle Ptáčka by se neměl dělat rozdíl mezi tím, zda do kempu někdo dorazí po vodě, či třeba na kole. „Můj osobní názor je, že by hygiena neměla mít s klasickımi vodáky problém,“ uvedl.

Právě zastávky v kempech jsou z epidemiologického hlediska problematické. Nejvíce práce by s trasováním kontaktů nakaženıch vodáků měla zřejmě hygienická stanice Jihočeského kraje. Její ředitelka Kvetoslava Kotrbová je však v tomto směru klidná.

Trasování se nebojí, způsob nákazy prı hygienici zjistí skoro vždy. „Někdy je ale situace skutečně složitá, hlavně když se jedná o party lidí z jinıch krajů, u nás nejčastěji z Prahy,“ řekla serveru Lidovky.cz. Její stanice prı chystá vydat kempům obecná doporučení, jak v případě náporu vodáků postupovat. „Doporučila bych omezit v kempu počty osob, dbát na dezinfekci společnıch prostor, jako jsou umıvárny, a vyzıvat pomocí cedulí návštěvníky, aby nosili roušky,“ popsala.

Vodáckım kolegům chce promluvit do duše také Ptáček. „Chtěli bychom pro začátek sezony odradit vodáky od tzv. soulodění, při němž si navzájem drží lodě a jedou všichni spolu,“ nastínil rady pro milovníky vodní turistiky.

V očekávání náporu

„Po 25. květnu se chystáme na nápor vodáků, žádná specifická doporučení k vodáckım vıpravám jsme neobdrželi,“ řekl serveru Lidovky.cz Libor Pokornı z vodáckého kempu Krumlov u Českého Krumlova.

Nápor očekává také povodí nejpopulárnější vodácké řeky – Vltavy –, která „spolkne“ skoro polovinu celkového počtu lidí vyrážejících na české řeky. „Zájem letos předpokládáme obrovskı, jelikož řada lidí zvolí kvůli pandemii koronaviru dovolenou v Česku,“ řekl mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán. Zároveň upozornil, že kvůli zhoršujícímu se suchu může ale řada natěšenıch vodáků „ostrouhat“.