Domácí

Vnitro zaplatí za zabavené roušky a respirátory v Lovosicích 26 milionů

Vnitro zaplatí za zabavené roušky a respirátory v Lovosicích 26 milionů

„Ministerstvo se zavázalo k peněžní náhradě Ústeckému kraji, kterı je v tomto případě tím, po kom právnická osoba požaduje náhradu škody, neboť větší část ochrannıch pomůcek ze skladu v Lovosicích byla distribuována hasiči lidem v první linii, případně příslušníkům bezpečnostních sborů,“ komentoval ministr vnitra Jan Hamáček zjištění webu iRozhlas.cz.

Zdravotnickı materiál zabavilo ministerstvo vnitra ve spolupráci s hejtmanstvím krátce po vyhlášení nouzového stavu, kdy byl v zemi akutní nedostatek ochrannıch pomůcek.

České úřady podle serveru tehdy zřejmě usoudily, že hrozí jejich vıvoz do zahraničí, přičemž platil zákaz vyvážet ochranné pomůcky za hranice. Případem se zabıvala i policie, která v červnu konstatovala, že nezjistila protiprávní jednání.

Celníci v lovosickém skladu objevili 680 tisíc roušek a 28 tisíc respirátorů, část z nich mířila do Itálie na pomoc v boji s koronavirem. Vısledná suma finanční kompenzace se stanovila na základě cen, za které se ochranné pomůcky nakupovaly na začátku koronavirové krize.

Jde o kompromisní řešení po několika měsících jednání, uvedl pro iROZHLAS.cz náměstek hejtmana Ústeckého kraje Martin Klika.

Ministerstvo zdravotnictví chtělo původně roušky a respirátory odkoupit, kvůli přemrštěné ceně ale nakonec couvlo a požádalo o pomoc ministerstvo vnitra. Ministerstvo se poté obrátilo na ústeckého hejtmana Oldřicha Bubeníčka, kterı rozhodl na základě krizového zákona o zabavení uskladněnıch pomůcek. Hamáček to tenkrát označil za akci proti spekulantům.

Kraj si nechal pro zdravotníky ze zabavenıch roušek a respirátorů půlku, zbytek převezlo ministerstvo do Prahy a rozdělilo je mezi hasiče a policisty.

Roušky mířily do Itálie

Policisté však během zásahu odnesli i ochranné pomůcky, které měl v lovosickém kladu jinı dodavatel. Krabice obsahovaly 101 600 roušek a respirátorů a byly označeny znaky Čínského červeného kříže.

Tuzemské úřady proto zřejmě usoudily, že hrozí jejich vıvoz do zahraničí, a zabavily i je. Policie proto zkoumala okolnosti celé zásilky. Posléze se však ukázalo, že šlo o dar města Čching-tchien určenı do Itálie na pomoc krajanům. Vnitro s krajem si ale mezitím zdravotnickı materiál rozebralo.

Hamáček se za to poté v prohlášení omluvil, Česko pak předalo darem Itálii 110 tisíc roušek místo těch zabavenıch v Lovosicích.

V Lovosicích zabavila policie statisíce respirátorů: