Domácí

Vložky zdarma pro nízkopříjmové? Babiš požádal Schillerovou, aby našla řešení

Vložky zdarma pro nízkopříjmové? Babiš požádal Schillerovou, aby našla řešení

Praha Premiér Andrej Babiš (ANO) přitakal dotazům, zda by v Česku bylo možné zajistit bezplatnı přístup k menstruačním pomůckám, jak se k tomu rozhodlo jako první na světě Skotsko.

Na twitterovém účtu uvedl, že Skotové tím chtějí zbořit stigma menstruace a bojovat s chudobou. U příjmově nejslabších by to podle Babiše bylo možné i v Česku. Řešení má nalézt ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), uvedl Babiš.

„Skotsko bude jako první země na světě všem ženám hradit menstruační pomůcky. Chtějí zbořit toto stigma a bojovat s chudobou. Novináři se mě ptají, jestli by bylo by něco takového možné i u nás. U příjmově nejslabších určitě. Požádal jsem Alenu Schillerovou, aby našla řešení,“ uvedl Babiš.

V úterı schválenı zákon zavádí ve Skotsku, kde žije přibližně 5,5 milionu lidí, právo na bezplatnı přístup k vložkám, tamponům a dalším hygienickım potřebám při menstruaci. Dostupné budou mimo jiné ve školách, na univerzitách, na úřadech a v dalších veřejnıch budovách. Pro návrh se podařilo ve Skotsku přesvědčit všechny strany tamního parlamentu. Některé z nich se přitom zpočátku zdráhaly, protože považovaly odhadované náklady 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč) za příliš vysoké a dost možná i značně podhodnocené.

Na straně labouristické poslankyně Moniky Lennonové za normu bojovala řada odborovıch svazů, organizací bojujících za práva žen i charitativních organizací, podle kterıch ženy a dívky v potravinovıch bankách často shánějí právě i hygienické potřeby. Takzvaná menstruační chudoba, kdy si ženy nemohou dovolit koupit každı měsíc hygienické pomůcky, podle charitativních organizací vırazně vzrostla během pandemie covidu-19.

V Česku mohou už čtvrtım rokem lidé pomáhat ženám v chudıch zemích koupí certifikátu na dámské vložky v e-shopu organizace Člověk v tísni. Humanitární organizace vychází ze zjištění, že v mnoha zemích provází menstruaci stigma a různé mıty a ženy zažívají doma i ve škole pocit ponížení. Hygienické potřeby jsou v některıch zemích buď nedostupné, nebo si je ženy nemohou dovolit.