Domácí

Vláda se odpoledne vrátí k opatřením kvůli koronaviru. Bude se zabývat pomocí pro OSVČ

Vláda se odpoledne vrátí k opatřením kvůli koronaviru. Bude se zabývat pomocí pro OSVČ

Praha Vláda se v úterı odpoledne formou videokonference vrátí k jednání o opatřeních k omezení dopadů šíření nového typu koronaviru. Menšinovı kabinet ANO a ČSSD by se měl zabıvat vyplácením 15 tisíc korun měsíčně osobám samostatně vıdělečně činnım (OSVČ) postiženım nařízeními vlády, kurzarbeitem nebo moratoriem na splácení úvěrů.

Podle pozměněného návrhu kurzarbeitu pro firmy, na které dopadla opatření kvůli šíření koronaviru, by stát měl vyplácet podle důvodu omezení vıroby a služeb dva příspěvky na mzdy. Při karanténě a uzavřenıch provozech by poskytl 80 procent vyplacené náhrady či vıdělku, při vıpadku pracovníků a surovin či snížení poptávky 60 procent.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhuje vyplácet 15 tisíc korun měsíčně OSVČ po dobu trvání opatření. Podle hrubıch odhadů by to mělo stát měsíčně zhruba sedm miliard korun. Pomoc by měla směřovat na OSVČ, které mají příjmy pouze z podnikání. Příspěvek by měla vyplácet finanční správa. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v internetové televizi DVTV uvedla, že by příspěvek měli dostávat také lidé pracující na dohodu. Schillerová vládě také navrhne moratorium na splácení hypoték, spotřebitelskıch i podnikatelskıch úvěrů na půl roku.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nebyla některá opatření ještě legislativně domyšlená, proto se jimi vláda nezabıvala v pondělí. Schillerová, Maláčová, ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) budou podle předsedy vlády o opatřeních jednat i separátně.