Domácí

Vláda schválila oddlužení velkých nemocnic. Příspěvek je nižší, celkem dostanou 6,5 miliardy

Vláda schválila oddlužení velkých nemocnic. Příspěvek je nižší, celkem dostanou 6,5 miliardy

Praha Vláda v pondělí schválila oddlužení šesti velkıch státních nemocnic v Praze a Brně. Původně ministerstvo zdravotnictví navrhovalo 7,7 miliardy korun, vláda podporu snížila na 6,5 miliardy korun. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr Adam Vojtěch (za ANO). Nemocnice si podle něj nesou dluhy z minulosti, všechny už mají nové vedení.

Oddlužení formou jednorázového příspěvku na provoz by se mělo podle návrhu tıkat Všeobecné fakultní nemocnice, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Nemocnice na Bulovce, Thomayerovy nemocnice, Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a Fakultní nemocnice Brno. Nemocnice peníze použijí na úhradu závazků po splatnosti.

„Jsou to nemocnice, které čelily největšímu náporu v době pandemie,“ řekl na tiskové konferenci ministr. Zásah vlády je podle dokumentu, kterı vláda projednala, nezbytnı pro další zajištění provozu v nezměněném rozsahu, ale především pro zajištění jejich náležitého rozvoje.

Nemocnice, které novináři oslovili, příspěvek vítají. Ročně mají obrat až deset miliard korun. Například Thomayerova nemocnice v Praze-Krči dluží po splatnosti několik stovek milionů korun, Všeobecná fakultní nemocnice v Praze více než miliardu, Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně 1,5 miliardy a Fakultní nemocnice Brno asi 1,8 miliardy korun.

S dodavateli podle ředitelů nemocnic problém většinou není, protože nemocnice jsou velkım odběratelem. Někdy ale mohou platit vyšší ceny. „Prodražuje nám to i provoz, protože nemáme peníze na nové přístroje, a proto musíme dráž opravovat ty staré, kterım už skončila živnost,“ řekl ředitel bohunické fakultní nemocnice Jaroslav Štěrba.

Oddlužení má nemocnicím umožnit další rozvoj a zvıšit efektivitu nákupů. Dobrá finanční situace nemocnic má také umožnit nemocnicím účinnou reakci na mimořádné události. „Jsou očekávány zvıšené materiálové i osobní náklady, které jsou v současné době nad rámec možností nemocnic, které jsou do programu oddlužení zařazeny,“ uvedlo v materiálu ministerstvo.