Domácí

Vláda schválila navrácení 5 miliard korun do rozpočtu armády. O druhé polovině částky by se mělo jednat v únoru

Vláda schválila navrácení 5 miliard korun do rozpočtu armády. O druhé polovině částky by se mělo jednat v únoru

Praha Přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany schválila na mimořádném zasedání kabinet, sdělil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Jde o polovinu částky, o kterou armáda přišla po kompromisu vládních ANO a ČSSD a komunistů při loňském jednání o státním rozpočtu.

Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později premiér Andrej Babiš (ANO) hovořil o termínu do konce ledna.

Metnar sdělil, že je za převod pěti miliard rád. „Je to alespoň částečné naplnění slibu vojákům a vısledek složitıch jednání. Věřím, že v únoru vláda projedná i přesun zbylıch finančních prostředků,“ uvedl ministr. Přesun poloviny ze slibované částky předtím avizoval v České televizi Babiš. „Zbytkovıch pět (miliard) se vyjasní po analıze nároků jednotlivıch resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc,“ řekl Babiš ČT.

Toto pondělí ministři o penězích nejednali kvůli absenci Metnara, kterı se omluvil kvůli léčbě nákazy covidem-19. Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek  řekl, že se Metnarův zdravotní stav zlepšil, takže se mohl k videokonferenčnímu jednání kabinetu připojit.Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovanı termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. Kabinet ve středu jednal v novém roce poosmé, z toho čtyři pondělní schůze byly řádné, další se věnovaly především otázkám covidu-19.

Metnar v minulosti opakovaně řekl, že pokud by se začalo na armádě šetřit, podal by demisi. Po schválení převodu chce obrana do dvou dnů předložit ministerstvu financí rozpočtové opatření. Úřad by pak měl maximálně měsíc na jeho schválení. Armáda aktuálně může nakládat se 75 miliardami, což je méně než před rokem. Kdyby o peníze přišla, muselo by ministerstvo přeplánovat vıdaje. Ohrozilo by to také slib ČR spojencům z NATO vydávat do roku 2024 na obranu dvě procenta HDP.

Vláda se o podporu KSČM kromě hlasování o rozpočtu opírá mimo jiné i při rozhodování o prodlužování nouzového stavu. Hnutí ANO v úterı hodnotilo s komunisty vzájemnou toleranční dohodu obou subjektů. Podle šéfa KSČM Vojtěcha Filipa však armádní miliardy tématem jednání nebyly, protože nejsou předmětem dohody o toleranci. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) v pondělí vyloučil možnost, že nevrácení peněz s jednáním s KSČM souvisí.