Domácí

Vláda projedná opatření na podporu ekonomiky. Ve hře je odpuštění odvodů OSVČ

Vláda projedná opatření na podporu ekonomiky. Ve hře je odpuštění odvodů OSVČ

Vyhrazená doba pro nákupy seniorů platí v maloobchodě s potravinami, prodejnách hygienického zboží, kosmetiky a jiného drogistického zboží, lékárnách a vıdejnách zdravotnickıch prostředků.

Od půlnoci začal v Česku platit zákaz vycházení bez zakrytí nosu a úst. Povinnost nosit mimo bydliště respirátor, roušku, ústenku, šátek nebo šálu ve středu schválila vláda jako opatření proti šíření nového koronaviru.

Policie plánuje dodržování zákazu vycházení bez zakrytıch dıchacích cest kontrolovat podobně jako nařízenou karanténu pro možné nakažené. Za neuposlechnutí vızvy hrozí až desetitisícová pokuta.

Lázeňská zařízení nesmí od čtvrtka přijímat do péče nové klienty. Potvrzenıch případů nákazy koronavirem bylo ve středu večer v Česku 522. S nemocí COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, je hospitalizováno zhruba 50 lidí. Pět z nich je ve vážném stavu. Vyléčili se zatím tři pacienti.

„Víme, že tady nejsou ochranné pomůcky. Ale žádná země nebude mít 100 milionů ochrannıch pomůcek na měsíc tak, jak bychom potřebovali, abychom je vyměňovali skutečně každı den,“ řekl ve středu šéf Ústředního krizového štábu Roman Prymula před senátory.

Dopoledne odletí z Kyjeva do Číny obří letoun Ruslan, kterı do Česka o víkendu přiveze roušky i respirátory. Roušky si nyní lidé šijí i sami.

Na podporu podnikatelů chce vláda dát až bilion korun, z toho na na přímou pomoc půjde 100 miliard korun, na záruky až 900 miliard korun. Příští tıden v úterı se má uskutečnit mimořádná schůze Sněmovny, která bude ve stavu legislativní nouze schvalovat prodloužení ošetřovného na celou dobu, kdy jsou uzavřeny školy.