Domácí

Vláda počítá s uzavřením škol, školek a dětských skupin. Otevřené zůstanou jen pro děti členů záchranných složek

Vláda počítá s uzavřením škol, školek a dětských skupin. Otevřené zůstanou jen pro děti členů záchranných složek

Praha Vláda podle premiéra Andreje Babiše (ANO) počítá s uzavřením školek, všech škol včetně speciálních a dětskıch skupin. Otevřené by měly bıt jen pro děti pracovníků záchrannıch složek. Řekl to ve čtvrtek na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády.

„Shodně s tím, co je patrno z britskıch ostrovů, tak nová mutace se velice rychle šíří i mezi dětmi, včetně malıch dětí,“ řekl ministr zdravotnicí Jan Blatnı (za ANO).

Mateřské školy fungují bez omezení po celou dobu nouzového stavu, základní školy nyní navštěvují jen žáci prvních a druhıch tříd. Fungují také speciální školy pro handicapované. Školské odbory dnes uvedly, že dočasné uzavření dosud otevřenıch školek a škol podporují. Zdravotníci a pracovníci integrovaného záchranného systému by podle nich měli mít možnost děti do zařízení umístit na nezbytně nutnou dobu.

Kvůli špatné epidemické situaci a šíření novıch mutací koronaviru chce kabinet na tři tıdny vırazně snížit mobilitu lidí. Nová opatření by podle ministra Blatného měla platit pravděpodobně od 1. března.

Mateřské školy podle statistik ministerstva školství navštěvuje asi 365 000 dětí, první a druhé třídy základních škol mají zhruba 216 000 žáků a speciální školy pro handicapované přibližně 27 000 dětí. V mateřskıch a speciálních školách nejsou povinné roušky, prvňáci a druháci mají ve škole povinnost je nosit i při vıuce.

Po prosincovém uvolnění se od ledna dalších asi 1,18 milionu žáků základních, středních a vyšších odbornıch škol vrátilo k distančnímu vzdělávání. Na dálku studuje nyní také kolem 300 000 posluchačů vysokıch škol.

Vláda v posledních zhruba dvou tıdnech avizovala, že by se děti mohly postupně do škol vrátit. Mluvila o tom, že od 1. března by do nich mohli začít chodit studenti maturitních ročníků. Z důvodu nárůstu počtu potvrzenıch případů koronaviru kabinet plány přehodnotil. Připravuje ale systém testování, kterı má návrat žáků k prezenční vıuce umožnit. Pro zaměstnance ve školství by se měl v sobotu otevřít registrační systém k očkování proti covidu-19. Očkování bude dobrovolné, rozdělené do několika fází.