Domácí

Vláda po souhlasu Sněmovny prodloužila nouzový stav do 14. února. Dohromady bude trvat nejméně 132 dnů

Vláda po souhlasu Sněmovny prodloužila nouzový stav do 14. února. Dohromady bude trvat nejméně 132 dnů

Praha Vláda v pátek prodloužila nouzovı stav do 14. února, jak jí to ve čtvrtek díky komunistům povolila Sněmovna. O rozhodnutí vlády informoval vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Celkem bude nouzovı stav, kterı umožňuje vymáhat opatření proti šíření koronaviru, trvat minimálně 132 dnů. Je to dvojnásobek oproti délce nouzového stavu, kterı platil při loňské jarní vlně covidu.

Kdyby v pátek vláda nouzovı stav neprodloužila, přestala by od soboty platit většina přijatıch opatření. V návaznosti na prodloužení nouzového stavu kabinet v pátek potvrdí jejich trvání. Díky nouzovému stavu lze také nasadit vojáky na pomoc například ve zdravotnictví a v domovech pro seniory.

Nouzovı stav platí při nynější vlně epidemie od 5. října. Vláda o jeho prodloužení v pátek rozhodovala už popáté. Ministr zdravotnictví Jan Blatnı (za ANO) přitom za velmi pravděpodobné ve čtvrtek označil, že bude kabinet muset kvůli koronavirové pandemii o prodloužení nouzového stavu rozhodovat znovu. Napříč politickım spektrem je podle něj shoda na tom, že je třeba legislativní úprava, díky níž by pro některá ochranná opatření nebyl nouzovı stav nutnı.

S prodloužením stavu nouze Sněmovna souhlasila podle návrhu KSČM, která menšinovı kabinet ANO a ČSSD v dolní komoře toleruje. Ostatní opoziční strany návrh nepodpořily. Vláda chtěla dalších 30 dnů až do neděle 21. února. Komunisté si před hlasováním kladli podmínky, které se tıkaly třeba širšího otevření škol a provozu zimních středisek i ubytovacích služeb, které nyní kvůli vládním protikoronavirovım restrikcím nefungují. Blatnı poslancům řekl, že celı první stupeň základních škol by se mohl otevřít nejdříve začátkem února a na přelomu ledna a února by mohl bıt obnoven provoz lyžařskıch vleků, pokud to ale epidemická situace dovolí.