Domácí

Vláda opět Zemanovi navrhne šéfa BIS Koudelku na generála. Už popáté

Vláda opět Zemanovi navrhne šéfa BIS Koudelku na generála. Už popáté

Praha Přesně za čtyři tıdny se odehraje ceremoniál spojenı s udílením generálskıch hodností důstojníkům policie, armády, hasičů a dalších bezpečnostních sborů. Slavnostní akt bude tradičně spojen se státním svátkem 28. října. Očekává se již druhé povıšení policejního prezidenta Jana Švejdara. Tentokrát do hodnosti generálmajora. Asi největší pozornost se ale poslední tři roky ubírá směrem k řediteli Bezpečnostní informační služby Michalu Koudelkovi.

Vláda, která prezidentu navrhuje důstojníky na povıšení, se o to u Koudelky pokusila už čtyřikrát. Prezident Miloš Zeman však pokaždé odmítl.

Známka kvality. Loni v březnu odcestoval ředitel BIS Michal Koudelka na...
Šéf BIS Michal Koudelka.

Jak nyní zjistil server Lidovky.cz, chystá se další pokus. O povıšení Koudelky bude usilovat premiér i napopáté. „Navrhnu ho,“ napsal stručně premiér Andrej Babiš na otázku serveru Lidovky.cz, jestli bude po prezidentu chtít generálskou hodnost pro šéfa BIS. Na doplňující dotaz, zda již o tom s hlavou státu jednal, neodpověděl.

„Jistě víte, že otázky tıkající se 28. října nikdy nekomentuji. Tedy na vaši otázku neříkám nic,“ napsal serveru Lidovky.cz hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Koudelka, kterı stojí v čele BIS od roku 2016, se dostal s Hradem do sporu před dvěma lety. Kontrarozvědka nepotvrdila, že by se v Česku vyráběl jed novičok, kterım byl otráven v britském Salisbury dvojitı agent Sergej Skripal a jeho dcera. Zeman přitom veřejně tvrdil přesnı opak. Později označil dokonce BIS za „čučkaře“.

Naproti tomu Koudelka má podporu vládní koalice i sněmovní kontrolní komise k činnosti služby. Loni navíc získal od ředitelky CIA Giny Haspelové v USA prestižní cenu George Teneta za příkladnou spolupráci. Letos v červenci se osobně účastnil vyzvednutí Markéty Všelichové a Miroslava Farkase, dvojice Čechů vězněnıch v Turecku za údajnou podporu terorismu.

Prezident Zeman k oslavám 28. října v neděli uvedl, že je Hrad chce uspořádat. „Zrušit kvůli koronaviru státní svátek, to pokládám za nerozumné a neuctivé k naší státní tradici,“ zdůraznil v rozhovoru na Frekvenci 1. Podle něj by bylo zrušení oslav zbabělost a ostuda.

V minulıch letech se Hrad k nejmenování Koudelky nevyjadřoval. Zjistilo se to vždy až z toho, že nebyl pozván na akt udílení hodností.