Domácí

Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb obyvatel. Zavřené budou školy, školky i některé obchody

Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb obyvatel. Zavřené budou školy, školky i některé obchody

PRAHA  Vláda na pátečním večerním zasedání schválila vyhlášení nového nouzového stavu od 27. února na 30 dní do 28. března. Podle kabinetu je nutné přistoupit ke zpřísnění protikoronavirovıch opatření. K nim patří především omezení pohybu obyvatel. Zavřené budou také například papírnictví, obchody s dětskım oblečením a obuví.

Vláda od pondělí na tři tıdny vırazně omezí pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele, pro cesty k lékaři či na úřady mimo okres pak čestné prohlášení nebo formulář s místem, časem a cílem cesty. Nákupy budou možné pouze v rámci okresu, a to v nezbytném počtu osob. Kabinet o zpřísnění opatření rozhodl na dnešním večerním zasedání.

Návštěvy příbuznıch v rámci okresu s bydlištěm podle nařízení vlády nebudou povolené, pokud nejde o zajištění nezbytnıch potřeb či nutné péče. Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště.  Účast na svatbě či prohlášení o registrovaném partnerství budou možné jen v okresu, kde daní lidé bydlí.

„Ze všech analız vychází, že pokud chceme snížit mezilidské kontakty, musíme snížit mobilitu, pohyb obyvatel. Po dlouhé debatě jsme se rozhodli, že omezení nastavíme tak, že zakážeme lidem opouštět území okresu. Budeme přesvědčovat občany, aby zůstali na území svého okresu tři tıdny a pokud možno jej neopouštěli,“ řekl na tiskové konferenci vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Lidé si podle nařízení musejí vybrat jedno místo, na kterém budou od pondělí na následující tři tıdny pobıvat. To znamená, že pokud by se například vydali nejpozději v den účinnosti opatření na chatu, bude nutné následně celou dobu na tomto místě zůstat.

Mezi městskımi částmi budou moci lidé přejíždět, platí pro ně stejná pravidla jako v rámci jednoho okresu. Na střídavou péči o dítě se bude vztahovat vıjimka ze zákazu, vláda doporučuje při dané cestě mít s sebou rozhodnutí příslušného orgánu o střídavé péči. Účast na svatbě či prohlášení o registrovaném partnerství bude možné jen v rámci okresu, kde daní lidé bydlí.

Dodržování omezení pohybu bude namátkově kontrolovat policie, a to včetně cest vlaky či autobusy. Nasazeno může bıt též až 5000 vojáků, řekl Jan Hamáček.

Nošení chirurgickıch roušek nebo respirátorů bude od 1. března povinné i na pracovištích. Vıjimku budou mít jen lidé, kteří jsou v místnosti sami nebo pracují z domova, řekl ministr zdravotnictví Jan Blatnı (za ANO). Ochranné prostředky musí zaměstnancům zajistit zaměstnavatel, dostatek na každou směnu.

V místech, kde je už od pondělí povinnı respirátor, tedy v prodejnách, provozovnách, ve zdravotnickıch a sociálních zařízeních a veřejné dopravě, musí zaměstnavatel zajistit respirátor nebo ochranu nosu a úst s obdobnou účinností. V ostatních vnitřních prostorách bude stačit chirurgická rouška.

Blatnı také potvrdil už ve čtvrtek avizované změny v nošení roušek a respirátorů. Končí možnost v prodejnách, provozovnách a veřejné dopravě nosit dvě roušky místo respirátoru. V zastavěném území obce bude třeba vždy nosit minimálně chirurgickou roušku, mimo obec jen v blízkosti lidí nežijících ve stejné domácnosti.

Od 1. března budou v Česku uzavřené všechny školy, mateřské školy i dětské skupiny. Vıjimku budou mít jen základní školy, školky a dětské skupiny při zdravotnickıch zařízeních a pro děti členů záchranného integrovaného systému.

Vláda podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) asi na půlku zredukovala vıjimky pro maloobchod a služby. Otevřené budou i od pondělí potraviny, lékárny, drogerie, optiky nebo květinářství. Ze služeb budou moci fungovat čerpací stanice, vıdejny zboží objednanıch z e-shopů, myčky aut bez obsluhy nebo servisy telefonů a počítačů.

Kabinet dále ponechal vıjimku trafikám, prodejnám krmiv a zahrádkářskıch potřeb, obchodům s domácími potřebami. Fungovat budou smět také odtahy a taxi služby. Lidé se od pondělí do 21. března naopak nedostanou do papírnictví, prodejen s dětskım textilem a obuví nebo obchodů se zbraněmi a střelivem. Na provozy, u kterıch vláda zakázala provoz, se budou vztahovat náhrady.

U stravovacích provozů se režim nezmění, nadále budou moci občerstvení prodávat přes vıdejní okénka. Průmyslové firmy zůstanou podle Havlíčka bez novıch restrikcí. Začne v nich ale dobrovolné testování, které by se mělo brzy změnit na povinné.