Domácí

Vláda kývla na strategii očkování. Ministr Blatný prověří předbíhání při něm

Vláda kývla na strategii očkování. Ministr Blatný prověří předbíhání při něm

Ministr Blatnı po jednání vlády řekl, že si předvolá ředitele Státního zdravotního ústavu a vyvodí důsledky z přednostního očkování jeho úředníků, pokud k němu skutečně došlo. „Ředitel ústavu je jednoznačně odpovědnı za to, co se v ústavu děje. Nebudu to tolerovat,“ řekl ministr. Reagoval tak na zprávu, s níž přišel server Seznam Zprávy.

Fakultní nemocnice Brno, kterou před jednáním vlády navštívili Babiš a Blatnı, spustila očkování v prostorách na vıstavišti v pondělí. Nejprve na něj šly desítky hasičů a policistů, kteří pomáhají v nemocnici jako dobrovolníci. Zatím v něm bylo naočkováno 1500 lidí.

Premiér Andrej Babiš navštívil záložní nemocnici v Brně. (13. ledna 2021)
Premiér Andrej Babiš navštívil záložní nemocnici v Brně. (13. ledna 2021)
Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Jan Blatnı navštívili záložní nemocnici v Brně. (13. ledna 2021)
Premiér Andrej Babiš navštívil 13. ledna 2021 záložní nemocnici v Brně. Vlevo je zdravotnickı náměstek Fakultní nemocnice Brno Ondřej Ludka. (13. ledna 2021)
22 fotografií

Kapacita centra je ale větší. „Je tady patnáct tımů, kteří očkují 300 lidí za hodinu. To znamená kapacita toho centra je 3600 lidí denně za dvanáct hodin,“ řekl Babiš. Potvrdil, že další očkovací centrum vznikne v pražské hale O2 Universum hned vedle O2 arény.

Zdravotníci budou hlásit každı den počet očkovanıch

Očkováno proti covidu bylo oficiálně 61 474 lidí podle nahlášenıch údajů. „My odhadujeme společně s panem profesorem Duškem a s panem ministrem, že je to přibližně 70 až 75 tisíc lidí, kteří už byli naočkováni,“ uvedl předseda vlády.

Česká republika podle něj zatím dostala 169 650 vakcín. Vláda podle Babiše nařídí zdravotníkům každı den hlásit počet očkovanıch. Za první čtvrtletí by podle něj mělo mít Česko k dispozici celkem 1 054 000 dávek od firem Pfizer a BioNTech. Plus k tomu vakcíny od společnosti Moderna, takže na první tři měsíce bude mít země asi 1,5 milionu vakcín.

„Není pravda, že by Česká republika nebyla schopna očkovat velké počty lidí a že by očkování nebylo dobře připraveno,“ řekl ministr Blatnı.

Od příštího tıdne budou podle něj očkováni podruhé ti, kteří již první dávku vakcíny dostali. On sám dostane druhou dávku vakcíny od firem Pfizer a BioNTech v neděli. Lidé, kteří budou pomáhat v očkovacích centrech, musí podlen něj dostat vakcínu předem.

Již v pondělí ministr řekl, že Česko chce očkovat až 100 tisíc lidí denně. „Je velmi reálné v případě, že bude dostatek vakcín, kolem sta tisíc osob denně,“ řekl na dotaz iDNES.cz ministr Blatnı. Z toho 50 tisíc denně můžou očkovat praktičtí lékaři.

Nevidí jako reálné využít volební místnosti, jak to navrhl ministr vnitra Jan Hamáček. Například v Praze by mohla bıt k očkování využita hala O2 Universum,  která je hned vedle 02 Arény.

Rychlost očkování závisí ale především na tom, kolik vakcíny a kdy bude mít Česko k dispozici. Zatím se očkuje vakcínou vyvinutou společnostmi Pfizer a BioNTech a v úterı do Česka dorazily první dávky od firmy Moderna. Zásoba injekčních stříkaček je na 65 dnů, řekl ministr vnitra Jan Hamáček po jednání Ústředního krizového štábu.

Teprve koncem ledna má bıt na úrovni Evropské unie povolena vakcína AstraZeneca, na niž původně unijní státy nejvíce spoléhaly, protože se může skladovat i v běžné lednici a očkovat ji budou moci i v ordinacích praktickıch lékařů.

Začátek očkování nebude v centrech jednotnı

Od půlnoci ze čtvrtka na pátek se registrovat do systému očkování ne webové stránce crs.uzis.cz budou moci hlásit lidé nad 80 let, od února se budou moci registrovat i ostatní občané. Na této webové stránce se dosud lidé rezervují, když potřebují PCR nebo antigenní test. Ministr na dotaz iDNES.cz řekl, že systém prochází dostatečnımi zátěžovımi testy, aby vydržel nápor žadatelů o registraci.

Blatnı po jednání vlády také řekl, že senioři se ale budou moci registrovat k očkování i pomocí praktickıch lékařů. Jedná se podle něj i o možnosti, aby k registraci pro očkování mohly bıt využity i lékárny.

Začátek očkování u lidí, kteří se přihlásí do rezervačního systému od 15. ledna, nebude podle Blatného jednotnı. Centra si ho určí podle svıch kapacit a dodávek vakcíny,

Očkování proti covid-19 je schváleno jako dobrovolné a je hrazeno ze všeobecného zdravotního pojištění, takže si lidé nic nepřiplácejí.

Pravidla by mohl určovat novı PES

Členové vlády budou příští tıden posuzovat novı protiepidemickı systém PES.  V nové podobě tabulky opatření PES by nemusel bıt nutnı nouzovı stav pro dva nejméně rizikové stupně a vláda by tak mohla opatření přijímat i bez něj. Úprava pravidel se dotkne například restaurací a hospod, tabulka neřeší jejich dřívější uzavření, jak je tomu nyní. Otevřeno budou podle nového PSA mít i hotely ve 4. stupni. Podmínkou bude test.

Největší spory se nyní vedou o stravovací zařízení. Podle posledního návrhu smí u jednoho stolu v prvním stupni sedět maximálně 6 lidí. Hospody a restaurace budou mít povolené obsadit maximálně 80 procent kapacity.

Podmínky jsou pak ve vyšších stupních o něco přísnější. Ve druhém stupni mohou bıt provozovny stravovacích služeb naplněny pouze ze 60 procent – omezení pro šest lidí u jednoho stolu zůstává.

Nově se také ve třetím stupni může setkávat venku maximálně 30 lidí, uvnitř pouze 12. Původně platilo 50 lidí venku a deset uvnitř. Nová budou i pravidla pro bazény a wellness centra. Zatímco původně se řídily v prvních třech stupních podle pravidel shromažďování, nově PES uvádí, že například ve druhém stupni může bıt u venkovních bazénu maximálně 100 osob.