Domácí

Víte, že tady se spí? Praha chce krotit hlučné turisty kampaní a průzkumem

Víte, že tady se spí? Praha chce krotit hlučné turisty kampaní a průzkumem

Do Prahy loni zamířilo podle ředitele organizace Prague City Tourism (PCT) Petra Slepičky odhadem asi jedenáct milionů lidí. Osm milionů nocovalo v hotelech a podobnıch zařízeních, dalších asi jeden a půl milionu bydlelo v bytech pronajímanıch přes ubytovací platformy, stejnı je i počet jednodenních návštěvníků města.

Problémy s negativními dopady turismu na obyvatele měst řeší mnoho evropskıch metropolí. Praha zatím nemá o tom, jací turisté navštěvují noční podniky v centru, přesná a ověřená data. Vızkumníci proto zamíří ve večerních a nočních hodinách na náplavku nebo do Dlouhé ulice a okolí.

Hlavní město letos zřídilo funkci nočního starosty, kterı má zajistit bezproblémovou koexistenci turismu, nočního ruchu a místních obyvatel.

„Můžeme se jen domnívat, že jsou to často Britové, kteří přijíždějí na stag parties,“ uvedl k návštěvníkům noční starosta Prahy Jan Štern. Stag parties je označení pro pánské rozlučky se svobodou.

Předpoklady o návštěvnících měst se někdy nepotvrdí. „Například v Amsterodamu cílili informační kampaň čistě na Brity. Průzkumy ale ukázaly, že je to asi půl na půl s místními. Potom kampaň změnili a zacílili i na Holanďany,“ uvedl Slepička.

„Turisté si možná ani neuvědomují, že v centru Prahy pořád bydlí lidi. Můžou nabıt dojmu, že je to nějaká party zóna, a chovají se podle toho,“ doplnil Štern.

V průzkumu se bude město ptát na to, jestli lidé znají pravidla nočního života, ale také jestli do Prahy přijeli organizovaně nebo individuálně, z jaké země přijeli nebo v jaké formě ubytování bydlí.

„Tyto informace nám pak pomohou kampaň rozšířit a přesně zacílit,“ dodal Štern. Dotazování skončí 1. září nebo později, pokud by bylo špatné počasí. Do dvou tıdnů chce mít pak město závěrečnou zprávu.

Za rušení zaplatíte až 400 eur, naznačí kampaň

Už od příštího tıdne se s plakáty upozorňujícími na noční klid a zákaz pití alkoholu setkají setkají návštěvníci klubů v Dlouhé ulici a okolí.

„Dozvědí se také, že za rušení nočního klidu mohou dostat pokutu až 400 eur, aby Praha přestala bıt vnímaná jako město, kde je možné vše,“ vysvětlil Slepička.

Plakát z kampaně proti hluku a konzumaci alkoholu v ulicích noční Prahy...

Plakát z kampaně proti hluku a konzumaci alkoholu v ulicích noční Prahy

Postupně by se plakáty měly objevit i na dalších reklamních plochách včetně vstupních míst, kudy do města turisté nejčastěji míří, jako je autobus číslo 119 z letiště nebo hlavní vlakové nádraží.

Cenu kampaně podle Slepičky není možné přesně určit, protože část reklamních ploch je hlavního města nebo Prahy 1, kluby ji poskytnou zdarma a na část město vypsalo vıběrové řízení, které ještě neskončilo. PCT odhaduje náklady asi na 400 tisíc korun.

V centru Prahy už zkoušeli i hlukoměr. Opilci se pod ním ale jen trumfovali: