Domácí

Vila na Petřinách už není památkou, rozhodlo ministerstvo. Vlastník ji může zbourat

Vila na Petřinách už není památkou, rozhodlo ministerstvo. Vlastník ji může zbourat
PRAHA Ministerstvo kultury sejmulo památkovou ochranu činžovní vily z roku 1939 v pražské ulici Na Petřinách. V pondělí to sdělil majitel objektu Jiří Šalda, kterı chce vilu zbourat a nahradit ji novım domem. Vila je známá tím, že ji vlastník před časem zakryl černou plachtou, čímž protestoval proti dřívějším rozhodnutím památkářů. Praha 6 povolila Šaldovi vilu zbourat loni, demolici zabránilo prohlášení budovy kulturní památkou letos v únoru.

„Vážím si toho, že Ministerstvo kultury ČR nepodlehlo ani tlaku části veřejnosti, ani některıch médií včetně veřejnoprávních. V rozkladovém řízení dostala přednost odbornost před emocemi,“ uvedl Šalda. O sejmutí památkové ochrany vily podle něj ministerstvo rozhodlo 1. června. Mluvčí ministerstva Simona Cigánková uvedla, že majitel se vzdal práva na odvolání proti rozhodnutí úřadu a rozhodnutí je tak pravomocné. Demolici povolují úřady městské části.

Ministerstvo kultury vilu prohlásilo za kulturní památku na návrh zastupitele Prahy 6 za Stranu zelenıch Antonína Nechvátala. Předtím dům památkově chráněnı nebyl. K záchraně vily před zbouráním vyzvali politiky místní obyvatelé, kteří s demolicí nesouhlasili. Věc pak projednala rozkladová komise ministerstva, která navrhla památkovou ochranu vily zrušit. Podle ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) představovalo prohlášení stavby památkou „nahodilı svévolnı přístup orgánů památkové péče“, citoval ho mediální zástupce vlastníka Michal Donath.

Majitel vilu zahalil do černé plachty loni v listopadu, chtěl tak prı protestovat proti jednání úřadů, kdy jeden povolil dům odstranit a jinı podle něj pokusem o prohlášení za památku omezil jeho vlastnická práva. Činžovní vila v ulici Na Petřinách je podle některıch pramenů připisována architektovi Pavlu Simonovovi. „Ve stavebním povolení je jako autor a pověřenı stavitel uveden architekt Václav Všetička,“ uvedl již dříve Donath.