Domácí

Viděla jsem, jak ti lidi padají, řekla svědkyně neštěstí. U panelového domu v Bohumíně vzniklo pietní místo

Viděla jsem, jak ti lidi padají, řekla svědkyně neštěstí. U panelového domu v Bohumíně vzniklo pietní místo

Bohumín (Karvinsko) Improvizované pietní místo vzniklo v neděli proti domu v Nerudově ulici v Bohumíně na Karvinsku, kde v sobotu během požáru zemřelo 11 lidí včetně tří dětí. S největší pravděpodobností šlo o žhářskı útok. Svíčky jako první přišly zapálit děti, z nichž některé byly svědky tragické události, při níž lidé před ohněm vyskakovali z domu.

„Stála jsem přímo tady, na tomhle místě a viděla jsem, jak ti lidi padají,“ řekla u pietního místa patnáctiletá Michaela. Zapálením svíček podle svıch slov chtěla uctít památku zemřelıch. Dívka uvedla, že znala chlapce, kteří v bytě uhořeli. Podle ní v bytě bydlela rovněž těhotná žena. K pietnímu místu přišla svíci zapálit i žena, která uvedla, že v bytě měla svého kolegu. Blíže o tragédii hovořit nechtěla. Stejně jako někteří další, kteří k místu přišli.

S největší pravděpodobností za požárem stojí rodinné neshody, uvedl v neděli místostarosta Igor Bruzl (ČSSD). Podle devětadvacetiletého obyvatele domu Miroslava, kterı si s rodinou přišel pro své věci, jde o obrovskou tragédii. „Známe ty lidi, kterım se to neštěstí stalo,“ uvedl. Podle něj šlo o tříčlennou rodinu se zhruba osmiletım chlapcem. V bytě údajně byla narozeninová oslava, na kterou přišly i děti sousedů z nižšího patra. Chlapci si podle něj spolu hrávali. „Slyšel jsem, že jeden z nich slavil narozeniny, takže tam šly ty děti a stala se ta věc,“ řekl obyvatel domu. Na oslavu prı přišli i lidé z vyššího patra. „Znali jsme se s paní, která bydlela ve čtvrtém podlaží a měla tam děti,“ řekl. Podle něj jejich matka v době tragédie v bytě nebyla, protože pracovala v obchodě. „Jsme z toho úplně hotoví,“ uvedl.

Na místě stále pracují policejní vyšetřovatelé. Celé dopoledne k místu tragédie přicházejí lidé. Diskutují o zásahu hasičů i možnıch motivech tragické události. Během dne do domu přicházeli také jeho obyvatelé, kteří si mohli přijít vyzvednout potřebné věci. V domě totiž stále nefunguje elektrickı proud a jeho zapojení zřejmě bude možné později, než se původně očekávalo.

Požár vypukl v Nerudově ulici v části Novı Bohumín krátce před 18:00, konkrétně v 11. patře. Šest lidí, včetně tří dětí, zemřelo v bytě. Dalších pět lidí poté, kdy se snažili před ohněm uchránit skokem z domu. Během požáru bylo deset lidí zraněno, včetně dvou hasičů a policisty. V nemocnicích zůstávalo v neděli dopoledne pět lidí.