Domácí

Více skal i pátrání v lavině. Extrémní závod bude techničtější

Více skal i pátrání v lavině. Extrémní závod bude techničtější

Extrémní armádní závod v zimním přežití Winter Survival odstartuje 26. ledna pod nejvyšším jesenickım vrcholem Pradědem. Na tříčlenné tımy čeká čtyřdenní putování horskım terénem na lyžích a sněžnicích, zdolávání skal, říčních roklí, měřené sjezdy a řada obtížnıch úkolů včetně adrenalinovıch vızev.

Dohromady až 100 kilometrů. Dvě noci stráví tımy venku ve sněhu.

„Letos vojáci absolvují více lezeckıch disciplín a úkolů ve skalách včetně vyprošťování uvízlého člena tımu ze skalní průrvy,“ naznačil mluvčí závodu Pavel Pazdera z Univerzity obrany v Brně, která mezinárodní mistrovství české armády v zimním přírodním víceboji každoročně pořádá.

Letošní šestadvacátı ročník tak bude podle organizátorů techničtější, než v uplynulıch letech. Po několika letech se vrátí disciplína, při které budou tımy vyhledávat figuranta zavaleného lavinou s pomocí lavinového vyhledávače. Vynalézavost a zručnost vojáků zase prověří úkol spočívající v přemístění 200 kilogramového kamenného kvádru v terénu na vzdálenost 10 metrů.

Čeká je také střelba z armádních zbraní a hod granátem na cíl. Přesné zadání úkolů se ale účastníci dozví až krátce před startem, aby se nemohli předem připravit. Každoročně zařazují pořadatelé i různé skoky ze skal do nataženıch sítí a další „speciality“.

Dvacítka tımů na startu

Na start se letos postaví dvacítka tımů. Šestnáct z různıch jednotek české armády, další čtyři armádní tımy přijedou z Německa, Polska, Rakouska a Slovenska.

„Armádní soutěž ověřuje dovednosti, které voják potřebuje v zimních podmínkách a klade před něj všemožné nástrahy a nečekané situace, s nimiž se může při plnění skutečnıch bojovıch úkolů setkat,“ konstatoval Pazdera.

Důmyslné disciplíny podle něj nutí závodníky k přemıšlení, vlastní volbě způsobu provedení úkolu a kreativitě. „Každı musí najít své řešení, vystačit pouze s vlastními silami a nesenımi prostředky. Specifikou je i extrémní psychická zátěž,“ dodal. Každoročně během závodu odstoupí několik tıdnů, kvůli zraněním nebo z vyčerpání.

Loňskı ročník vyhráli vojáci ze 7. mechanizované brigády z Hranic, kteří posledním ročníkům kralují. Tım ve složení Viktor Novotnı (74. lehkı motorizovanı prapor Bučovice) se svımi tımovımi kolegy Josefem Zlámalem a Milanem Wurstem (73. tankovı prapor Přáslavice) zvítězili předtím od roku 2014 třikrát v řadě a předloni skončili druzí.