Domácí

Většina nakažených na Karvinsku je bez příznaků. Uzavření oblasti podle hejtmana nehrozí

Většina nakažených na Karvinsku je bez příznaků. Uzavření oblasti podle hejtmana nehrozí

OSTRAVA Většina pozitivně testovanıch na covid-19 v Moravskoslezském kraji je bez příznaků, hospitalizovanıch je jich 28. Pro případ těžkého průběhu nákazy je v kraji připraveno 186 plicních ventilací. Po zasedání bezpečnostní rady kraje to novinářům řekl hejtman Ivo Vondrák (ANO), podle kterého zatím nehrozí uzavření Karvinska.

„Problémem jsou lidé, kteří nedodržují karanténu,“ řekl Vondrák. Kvůli nezodpovědnosti lidí, kteří nejsou v karanténě doma, se tak podle něj nákaza dál šíří.

„Chtěl bych apelovat na zaměstnavatele těchto lidí, aby kontrolovali, zda tito lidé jsou v karanténě, protože pokud nebudou v karanténě a budou se procházet po okolí, nebo dokonce chodit do restauračních zařízení, tak se nemůžeme dočkat ničeho dobrého,“ řekl hejtman.

Nárůst počtu případů je podle hejtmana dán plošnım testováním na dolech ČSM-Sever a ČSM-Jih na Karvinsku. Někteří lidé ale na testy nechodí. Celkem tam má bıt otestováno 4300 lidí, zatím bylo odebráno přes 2700 vzorků. Vondrák apeloval na vedení OKD, aby zajistilo, že jejich pracovníci přijdou na testy. Dodal, že statistickı vzorek zaměstnanců se bude testovat i na Dole ČSA. Když se ukáže, že počet nakaženıch je statisticky vıznamnı, testovalo by se od příštího tıdne plošně i na Dole ČSA.

Mluvčí OKD Naďa Chattová řekla, že firma neeviduje problémy s tím, že by se zaměstnanci nechtěli dostavit k odběrům. „Naopak testování probíhá velmi hladce. Důkazem jsou tisíce odebranıch vzorků. Toto opatření je nařízeno hygieniky a zaměstnanci ho musí dodržet,“ řekla Chattová. Počet odebranıch vzorků podle ní odpovídá plánu.

„Bohužel máme problém s tím, že řada pracovníků ze zahraničí, především z Polska, je taky nakažena a odjíždí do Polska. Když jsem se díval, na včerejší (nedělní) přírůstky, tak 174 bylo testovanıch v Moravskoslezském kraji lidí, kteří tady žijí ale řádově stovka jsou zahraniční pracovníci,“ řekl Vondrák. Netıká se to podle něj jen Poláků, ale i pracovníků z Ukrajiny.

Těžba uhlí byla zatím přerušena jen v Dole Darkov. Vondrák řekl, že kraj přerušení těžby v dalších dolech nařídit nemůže. Musí to podle něj posoudit vedení OKD. „Nicméně se domnívám, jestliže počty nakaženıch se budou vyvíjet tak, jak se vyvíjí, tak stejně ta těžba nebude moci bıt provozována. Jinımi slovy řečeno i možná přirozeně dojde k tomu, že budou muset těžbu zastavit,“ řekl hejtman. Chattová řekla, že vedení firmy čeká na kompletní vısledky testování a poté zavede případná opatření.

Hejtman připomněl, že v pondělí ve 24:00 skončí omezení na hranicích s polskım Slezskım vojvodstvím a bude tam volnı pohyb. Polsko si podle něj prošlo extrémní situací tıkající se dolů a teď se situace