Domácí

Veterináři loni do ČR nepustili hnůj nebo prasečí štětiny

Veterináři loni do ČR nepustili hnůj nebo prasečí štětiny

Do ČR proudí přes letiště zboží, které podléhá veterinární kontrole, nečastěji z Ruska, Číny, USA a Malediv. U zvířat jde o Indonésii, Srí Lanku, Thajsko a Vietnam.

"Na pohraniční veterinární stanici je každá zásilka předložena k pohraniční veterinární kontrole, při které veterinární inspektor provádí kontrolu dokumentační, identifikační a kontrolu fyzickou. Zároveň v případě potřeby provádí odběry vzorků na laboratorní vyšetření. Pokud zásilka splňuje všechny požadavky pro vstup do EU, je následně z pohraniční veterinární stanice propuštěna," uvedl mluvčí. Veterináři tak kontrolují zboží ze zvířat určené k lidské spotřebě nebo živá zvířata.

Činnost veterinářů na pražském letišti je vzhledem k celkové agendě SVS spíše okrajová. Loni celá SVS vybrala na pokutách rekordních více než 33 milionů Kč, meziročně o zhruba sedm milionů korun více. Sankce vzrostly kvůli hygienickım problémům, zvıšila se také částka za pokuty v případě neregistrovanıch podniků. Znovu přibylo podnětů na tırání zvířat i počet zjištěnıch případů tırání.

Nejvyšší loňskou pokutou bylo ústředního ředitele SVS Zbyňka Semeráda 2,7 milionu korun řetězci Lidl. Pokuta více než 600.000 korun, která zahrnovala i cenu za vyšetření, byla uložena chovateli koní ve Středočeském kraji.