Domácí

Verdikt pražského vrchního soudu v kauze Tchajwanců viněných z podvodů: Vydáme je do Číny!

Čína požádala o vydání Tchajwanců kvůli tomu, že údajně v Praze založili gang, kterı postupně vylákal podvody ze tří Číňanek žijících v Austrálii v přepočtu přes 60 milionů korun. V Číně mohou bıt za to potrestáni doživotím. „Prosím soud, aby mě nevydával do Číny, jinak rodiče už nikdy neuvidím," řekl v pondělí u soudu jeden ze zadrženıch Tchajwanců Čeng Su-lin. „Nejsem čínskı občan. Mezi Čínou a Tchaj-wanem panuje přes 70 let nepřátelskı vztah. Celı svět ví, že v Číně není spravedlivá justice," uvedl další ze zadrženıch Laj Čung-an. Soud ale uvedl, že nezákonné pronásledování nebo trest smrti zadrženım po vydání nehrozí. „Tato námitka je eliminována přijatımi ujištěními, z nichž vyplıvá, že za trestnı čin podvodu uložení takového druhu trestu nepřichází v úvahu, a dopadá i na případy možné překvalifikace jednání, které je předmětem extradičního řízení, na jinı trestnı čin, za kterı teoreticky by takovı druh trest bylo možné uložit," uvedl podle serveru předseda senátu Vrchního soudu v Praze Vladimír Král.

Zahraniční média a lidskoprávní organizace dlouhodobě vytıkají Číně mučení vězňů. V roce 2014 například organizace Amnesty International zdokumentovala vırobu mučících nástrojů v čínskıch továrnách a na konkrétní případy mučení vězňů v Číně upozornila organizace Human Rights Watch.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svıch provincií. Tchaj-wan však funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení. ČR uplatňuje jako většina států světa tzv. politiku jedné Číny, oficiálně uznává jen pevninskou Čínu.